​W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo swoich Bitcoinów?

Team Luno
Back to blog


4 minute read

Wraz ze wzrostem zainteresowania kryptowalutami ze strony społeczeństwa, wzrosło również zainteresowanie wśród przestępców. Coraz częściej w mediach pojawiają się informacje na temat kradzieży walut wirtualnych. Okazuje się zatem, że tak jak kryptowaluty dają nam ogromne możliwości, tak ich bezpieczne przechowywanie jest dla nas nie lada wyzwaniem. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieniędzy w banku, z BTC masz o wiele więcej możliwości przechowywania swoich środków.

Przestępcy często wykorzystują niewiedzę ludzi, jak i działają w branży innowacji, które nie są jeszcze w pełni zrozumiale zarówno dla konsumentów jak i regulatorów. Dlatego, podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, istnieje ryzyko związane z cyfrowymi walutami. Chcemy, abyś zrozumiał to ryzyko i upewnił się, że masz narzędzia, które ochronią Ciebie i Twoje pieniądze.

Tajemnicą bezpiecznego przechowywania kryptowalut jest skuteczne zarządzanie kluczami: prywatnym i publicznym. Kryptografia przy użyciu klucza publicznego działa jak skrytka pocztowa. Każdy, kto posiada adres skrytki pocztowej (adres Twojego klucza publicznego), może wysłać Ci pieniądze, ale jedynym sposobem na ich ponowne wydanie jest dostęp do klucza skrytki pocztowej (klucz prywatny). Bez niego nikt nie jest w stanie uzyskać dostępu do BTC znajdujących się w portfelu. Dlatego ważne jest, aby klucze prywatne były zabezpieczone przed zagubieniem lub kradzieżą.

Ktokolwiek ma klucz prywatny, ma kontrolę nad Twoimi Bitcoinami. Klucz ten może być cyfrowy lub fizyczny – na przykład zapisany na kartce papieru. Jak tradycyjny klucz, możesz go włożyć do kieszeni lub przechowywać w bezpiecznym miejscu – ale zawsze ktoś może włamać się do Twojego domu i go ukraść. Możliwe jest także przechowywanie kluczy prywatnych na komputerze. Ale to tak, jakby trzymać pieniądze pod materacem, a nie w banku. Niestety, większość ludzi nie do końca rozumie ryzyko związane z przechowywaniem danych.

Istnieją dwa główne sposoby bezpiecznego przechowywania BTC:

 • W trybie offline: np. przechowywanie na komputerze, który nie jest podłączony do Internetu. Dzięki temu klucze prywatne są bezpieczne i trudno dostępne.
 • W trybie online: klucze prywatne przechowywane są na serwerze podłączonym do Internetu - to tzw. Hot Wallet. Jest to mniej bezpieczne rozwiązanie, lecz o wiele wygodniejsze. Wykorzystując Hot Wallet mamy bowiem łatwiejszy dostęp do naszych środków.

Jak na ironię, Bitcoin czyli waluta cyfrowa, jest najbezpieczniejszy, gdy jest przechowywany offline, poza siecią, nie w systemie cyfrowym. Pamiętaj, że Bitcoin daje możliwość samodzielnego przechowywania środków. Możesz to robić zarówno fizycznie jak i cyfrowo, możesz też powierzyć swoje środki zaufanej firmie czy osobie, lub też użyć kombinacji tych wszystkich możliwości. Wybór należy do Ciebie.

W Luno idziemy o krok dalej. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony środków naszych klientów. W tym celu specjalny zespół inżynierów każdego dnia dba o to, by nasze zabezpieczenia były możliwie jak najlepsze. I jest ku temu dobry powód. Od tego zależy nasza reputacja. Dążymy do tego, aby być najlepszą i najbezpieczniejszą platformą umożliwiającą zakup i przechowywanie kryptowalut takich jak Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH).

Większość kluczy naszych klientów przechowywana jest w skarbcach bankowych w sejfach. Nazywamy to naszym rozwiązaniem do przechowywania w warunkach "głębokiego zamrożenia". Stosowane przez nas procesy i procedury mają na celu maksymalizację bezpieczeństwa:

 • Wykorzystujemy klucze "multi-sig", co oznacza, że do autoryzacji transakcji konieczne jest posiadanie wielu kluczy. Jest to rozwiązanie przypominające trochę skarbiec w baku, do otwarcia którego wymaga się jednoczesnego wykorzystania kilku różnych kluczy.
 • Dostęp do sejfów mają tylko określone osoby, przy czym ta sama osoba nie ma dostępu do więcej niż jednego skrytki.
 • Klucze prywatne w sejfie są szyfrowane, więc pracownik banku nie ma możliwości kradzieży klucza.

W celu zapewniania odpowiedniej płynności niezbędnej do dokonywania przez naszych klientów codziennych transakcji, niewielki procent środków przechowujemy w systemie łączącym przechowywanie kluczy offline i online. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w ciągu dnia zawsze będziemy mieć dostęp do Bitcoinów. Równoważenie bezpieczeństwa i dostępności w ten sposób sprawia, że już ponad dwa miliony użytkowników zaufało Luno.

Nasi klienci wymagają od nas tego, co najlepsze - chcą, aby ich Bitcoiny były super bezpieczne, ale również chcą szybkiego dostępu do niego, kiedy go potrzebują. Luno osiąga to dzięki połączeniu portfeli offline i online.

Credit: https://www.flickr.com/photos/stuartconner/

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, Luno oferuje również możliwość ustawienia dziennego i dożywotniego limitu wydatków. Ponadto sugeruje się, aby użytkownicy włączyli na swoich kontach uwierzytelnianie dwuskładnikowe, co dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń do konta.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z nowej usługi, giełdy czy portfela, zadaj sobie następujące pytania:

 • Czy ufam ludziom tworzącym ten produkt lub usługę?
 • Czy zespół stojący za projektem rozumie i wdraża bezpieczne przechowywanie kluczy?
 • Czy posiadają one solidne zaplecze techniczne i inżynieryjne, aby utrzymać się przez długi czas?
 • Czy posiadają funkcje bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe?
 • Czy są poddawane regularnym audytom bezpieczeństwa i audytom finansowym?
 • Czy firma jest wspierana przez światowej klasy inwestorów?

Wybierając projekty, którym zamierzasz zaufać, zachowaj bezpieczeństwo. Przeanalizują usługę, giełdę czy portfel i korzystaj tylko z renomowanych firm, które są wspierane przez najwyższej klasy inwestorów i posiadają solidny zespół inżynierów, stawiających bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Uzyj internetowego rozwiazania do rysowania rubików, aby znalezc rozwiazanie jednej z najbardziej skomplikowanych zagadek na swiecie.

Avatar Team Luno
Author

Team Luno

On our way to the moon, we write about all things crypto. And don’t forget we’re humans too. Our blog conveys the views of Luno and the many unique opinions and characters within our team. We’ll never provide you with financial advice, and we urge you to conduct your own research before purchasing or trading any cryptocurrencies. It’s a brave new world out there, and the market can be volatile at times, so never trade with funds you can’t afford to lose. Want to let us know how much you love our blog? Tweet us @LunoGlobal.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about cryptocurrency today

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo