Dlaczego cena Bitcoina jest tak zmienna?

Team Luno
Back to blog


4 minute read

Cena Bitcoina jest znana ze swojej zmienności. Przez kilka ostatnich lat byliśmy świadkami olbrzymich wahnięć (w górę i w dół), które miały miejsce w ciągu kilku dni, godzin, a nawet minut. Co jest tego przyczyną?

Czy to sam Bitcoin jest tak chwiejny?

Sparkle

Wiemy, że im bardziej zmienna wartość inwestycji, tym więcej ryzyka przyjmuje na siebie inwestor wykładający swoje pieniądze, lecz również na tym większe ewentualne korzyści może liczyć. W przypadku Bitcoina nie jest inaczej.

Z czasem, cena tej waluty stała się znacznie mniej zmienna. Średnie dzienne wahnięcia (dzienna zmiana ceny) zazwyczaj nie przekraczają 5% od 2015 r. Rynek wciąż jest dość mały, więc to dość rozsądna wartość. Nie odbiega dalece od złota, czy większość głównych walut (gdzie rynki są znacznie większe i bardziej dojrzałe).

Przeanalizujmy czynniki, które przyczyniają się do wahań cen

1. Bitcoin to wciąż nowa technologia.

Bitcoin jest relatywnie młody, bo jest z nami dopiero od 2009 r.

Dla porównania, Internet powstał na początku lat 60. XX wieku, w kosmos polecieliśmy po raz pierwszy w 1957 r., a sztuczną inteligencją zajmujemy się od 1956 r. Potrzeba trochę czasu, aby technologia rozwinęła się i zagościła na co dzień w naszych życiach.

Nowe technologie przechodzą przez tzw. cykl szumu.

Najpierw mało osób o nich wie lub z nich korzysta. Następnie niszowe rozwiązanie zdobywa masową popularność i nagle wszyscy o nim rozmawiają. Pojawiają się niestworzone spekulacje, mnożą się wyolbrzymienia, a szum dookoła nowego produktu przekracza zdrowy rozsądek.

Kolejnym etapem jest konfrontacja z rzeczywistością, któremu towarzyszy uspokojenie emocji. Gdzieś za kulisami, nowa technologia jest stale ulepszana i znajduje realne zastosowanie w życiu codziennym.

W odróżnieniu od wielu nowych technologii, mamy dość oczywisty sygnał, świadczący o tym, w którym etapie jest obecnie Bitcoin – jego cenę. Choć cykl przebiega normalnie, cena jest czymś widocznym, eksponując zmienność cyfrowej waluty. Bitcoin to zarówno nowa technologia, jak i inwestycja. Inwestowanie w Bitcoiny to pozytywny ukłon w stronę nowej technologii, ale trzeba pamiętać, że wciąż jest w powijakach.

Gdy Bitcoin przechodzi przez kolejne etapy w cyklu rozwojowym, świat stara się ustalić jego zastosowanie i zastanawia się w jaki sposób waluta może ulepszyć nasze życie. Niezależnie od tego, co pokazują wykresy cen, firmy takie jak Luno za kulisami wspierają jego upowszechnienie, zapewniając, że zostanie z nami na dłużej.

2. Bitcoin do niedawna nie był płynny.

Bitcoinów może być tylko 21 milionów, a nie wszystkie jeszcze wydobyto.

Większość dostępnych Bitcoinów jest w rękach tylko kilku osób. Szacuje się, że 4% z nich posiada 95% dostępnych jednostek, a tylko 1% posiada aż połowę. Wynikiem tego jest ograniczona płynność.

Płynność określa jak łatwo jest coś kupić lub sprzedać bez zmiany ceny.

Gdy płynność jest niska, oznacza to, że mało osób chce dokonać sprzedaży lub zakupu. Tak bywało już z kryptowalutami w przeszłości.

Właściciele największych portfeli bitcoinowych pod żadnym pozorem nie chcieli sprzedać posiadanych jednostek. Jeżeli ktoś próbowałby kupić jednorazowo większą liczbę Bitcoinów, po prostu by ich nie wystarczyło. Windowałoby to cenę jeszcze wyżej, aż znaleźliby się chętni na sprzedaż.

To samo ma miejsce w przypadku sprzedaży. Gdyby dużo osób zdecydowało się na sprzedaż posiadanych Bitcoinów, nabywców mogłoby by być zbyt mało. Cena mogłaby wówczas spadać, aż skusiłaby większą liczbę chętnych na jednostki.

Sytuacja się zmienia. Coraz więcej osób kupuje i sprzedaje Bitcoiny, więc rynek stał się bardziej płynny. Pomaga to ustabilizować ceny.

3. Inwestowanie to walka emocji

Wypada zaznaczyć, że „emocje” nie powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Niestety, nie zawsze da się tego uniknąć.

Gdy cena Bitcoina spada, inwestorów ogarnia tzw. FUD, czyli strach, niepewność i zwątpienie (od angielskich fear, uncertainty i doubt).

Boją się, że cena będzie dalej spadać. Nie są pewni, czy cena kiedykolwiek wzrośnie. Ogarnia ich wątpliwość, czy powinni byli w ogóle inwestować. Dlatego sprzedają swoje Bitcoiny. Często nie wynika to z faktycznej zmiany wartości same Bitcoina, ale z rynkowych pogłosek czy sytuacji losowych. Zmiany cen to typowe zjawisko na każdym rynku.

Analogicznie, gdy cena Bitcoina rośnie, inwestorów dopada tzw. FOMO, czyli lęk przed przegapieniem okazji (po angielsku fear of missing out). Boją się, że stracą okazję na wzbogacenie się i przewidują, że cena będzie dalej rosnąć. Dlatego zaczynają kupować Bitcoiny, zwiększając popyt, a tym samym cenę. To zwiększa naturalną zmienność kursu tej kryptowaluty.

To tak, jak przy kupowaniu nowego laptopa. Można upatrzyć sobie model za 4 tys. zł i czekać na atrakcyjną promocję.

Gdy cena spada do 3 tys. zł natychmiast dokonuje się zakupu. Nie zawsze tak się zachowujemy w przypadku inwestowania. Przez FOMO możemy kupić laptopa po wyższej cenie, z nadzieją na odsprzedaż po jeszcze wyższej. FUD może skłonić nas do sprzedaży po niższej cenie, która w naszej ocenie może jeszcze spaść.

4. Cena Bitcoina jest wrażliwa na nowe wiadomości

„Kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty”

Tak jak w przypadku tradycyjnych inwestycji w akcje czy waluty, wiadomości mają ogromny wpływ na cenę Bitcoina.

Największy wpływ na cenę tej kryptowaluty mają:

To tylko kilka przykładów zdarzeń, które mogą powodować wahnięcia cen kryptowalut, takich jak Bitcoin. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej, trzeba zrozumieć w co się wchodzi.

Cena może zmienić się błyskawicznie, więc wartość inwestycji będzie się zmieniać z upływem czasu, niejednokrotnie znacznie. Nie wolno pozwolić emocjom wziąć górę. Samodzielnie prowadzone analizy i rozmowy z ekspertami finansowymi pomogą podejmować decyzje w sposób bardziej świadomy.

Jeżeli chcesz śledzić cenę Bitcoina czy Ethereum, możesz z łatwością ustawić powiadomienia w aplikacji Luno. Rozwiń boczne menu w aplikacji, stuknij ALERTY CENOWE i ustaw cenę, przy której chcesz otrzymać powiadomienie.

Avatar Team Luno
Author

Team Luno

On our way to the moon, we write about all things crypto. And don’t forget we’re humans too. Our blog conveys the views of Luno and the many unique opinions and characters within our team. We’ll never provide you with financial advice, and we urge you to conduct your own research before purchasing or trading any cryptocurrencies. It’s a brave new world out there, and the market can be volatile at times, so never trade with funds you can’t afford to lose. Want to let us know how much you love our blog? Tweet us @LunoGlobal.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about cryptocurrency today

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo