Jak zapobiegać zhackowaniu Twojego konta

Team Luno
Back to blog


6 minute read

Jedną z kluczowych cech Bitcoina jest to, że w przeciwieństwie do powszechnie znanych transakcji bankowych, te zawierane za pośrednictwem sieci Bitcoin są nieodwracalne. Oznacza to, że po wysłaniu BTC nadawca nie może anulować ani cofnąć przelewu. Jest to również równoznaczne z tym, że jeśli Twoje konto zostanie zhakowane i okradzione, będziesz mieć trudności z odzyskaniem skradzionych kryptowalut.

pl_phishing

To właśnie dlatego powinieneś korzystać tylko i wyłącznie z usług renomowanymi firm, giełd czy portfeli do przechowywania swoich kryptowalut. Warto również abyś zadbał o dodatkowe bezpieczeństwo swoich środków. W tym celu:

  • Zabezpiecz swoje konto e-mail.
  • Zabezpiecz swoje konta w serwisach społecznościowych.
  • Korzystaj z unikalnych, silnych haseł do wszystkich kont online.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Krok 1: Zabezpiecz swoje konto e-mail

Jeżeli ktoś włamie się do otwartego domu, wykradnie kluczyki do samochodu i odjedzie skradzionym autem, niemożna obwiniać firmy samochodowej, że w pojeździe był słaby system zabezpieczeń, bo to właściciel samochodu nie zadbał o należyte bezpieczeństwo. Podobnie jest w przypadku naszych oszczędności, jeżeli sami nie zatroszczymy się o ich bezpieczeństwo, nikt inny za nas tego nie zrobi.

Kiedy ktoś twierdzi, że jego konto zostało okradzione, zwykle oznacza to, że nie zadbał należycie o jego zabezpieczenie. By móc mówić o właściwym zabezpieczeniu, nie można ograniczać się jednak jedynie do silnego hasła na giełdzie czy w portfelu kryptowalutowym. Jeżeli jakiś haker przejmie Twoje konto email, będzie mógł przejąć również Twoje dane do logowania i konta, do których prowadzą łącza. Podobnie jak w przypadku samochodu skradzionego z otwartego domu. Jeżeli zostawimy lukę w zabezpieczeniach konta email, żadne, nawet najlepsze zabezpieczenia portfela nie uchronią nas przez złodziejami.

Mogą oni odwiedzać strony internetowe, na których masz konta i żądać resetu haseł. Gdy hasło zostanie zresetowane, link zostanie odesłany z powrotem do skrzynki odbiorczej. Następnie hakerzy mogą zmienić adres e-mail na Twoim koncie, całkowicie blokując Ci do niego dostęp.

Jak zabezpieczyć swoje konto e-mail?

1. Użyj unikalnego, silnego hasła.

Kluczowe znaczenie ma silne i unikalne hasło. Jeśli hasło jest słabe, osoba lub program komputerowy może je łatwo odgadnąć. Dobre hasło powinno zawierać:

  • małe i duże litery
  • kombinację liter i cyfr
  • mieć co najmniej sześć znaków (najlepiej więcej)

Jeśli nie masz mocnego hasła do swojego konta e-mail, zmień je teraz. W przeciwnym razie Twoje oszczędności (nie tylko te w kryptowalutach) są narażone na ryzyko. Nie wiesz, czy Twoje hasło jest wystarczająco silne? Kliknij link i sprawdź, ile czasu zajmie komputerowi włamanie do Twojego konta.

2. Sprawdź dane dotyczące ostatniego logowania.

Większość renomowanych dostawców poczty e-mail umożliwia sprawdzenie urządzeń i lokalizacji na całym świecie, które uzyskały dostęp do konta e-mail. Jeśli zauważysz, że ostatnia sesja logowania nie pokrywa się z Twoim położeniem bądź czasem, kiedy sprawdzałeś ostatnie wiadomości, należy natychmiast zmienić hasło.

Przydatne linki:

Jeśli korzystasz z innego dostawcy poczty e-mail, skontaktuj się z nimi, aby dowiedzieć się, jak zobaczyć ostatnią aktywność.

3. Sprawdź i usuń niewłaściwe, automatyczne przekazywanie wiadomości e-mail

Większość kont e-mail posiada przydatną funkcję, dzięki której możesz automatycznie przekazywać niektóre typy wiadomości e-mail na inne adresy. Jeśli na przykład otrzymujesz miesięczną fakturę e-mail od operatora telefonii czy dostawcy internetu, operator poczty elektronicznej może automatycznie przesłać kopię tej wiadomości do współmałżonka

Problem polega na tym, że jeśli w przeszłości jakiś haker uzyskał dostęp do konta e-mail, mógł skonfigurować automatyczne przekazywanie określonych wiadomości (lub jeszcze gorzej: dla wszystkich wiadomości e-mail), które mają być do niego wysłane. E-maile te mogą być przechowywane i w przyszłości wykorzystywane przeciwko Tobie.

Przydatne linki:

Jeśli Twój dostawca nie znajduje się na liście, sprawdź w sekcji Ustawienia, lub skontaktuj się z nim w celu uzyskania pomocy.

4. Sprawdź konta powiązane

Konta e-mail mają jeszcze jedną przydatną funkcję, która może służyć zarówno na Twoją korzyść, jak również przeciwko Tobie: konta powiązane.

Czasami chcemy odejść od głupich adresów e-mail, które założyliśmy w przeszłości, takich jak [email protected], do czegoś bardziej profesjonalnego, takiego jak [email protected] Problem polega na tym, że nie chcemy się logować i zarządzać obydwiema skrzynkami email, ani też ominąć jakichkolwiek wiadomości wysyłanych na stary adres. W takich sytuacjach można połączyć oba konta, dzięki czemu wszystkie e-maile będą przychodzić do jednej skrzynki odbiorczej.

Zagrożenie polega na tym, że jeśli haker w przeszłości miał dostęp do twojego konta i połączył je ze swoim, może wysyłać i odbierać e-maile tak, jak Ty. By się przed tym ustrzec sprawdź i usuń konta powiązane, które nie należą do Ciebie.

Przydatne linki:

Jeśli Twój dostawca poczty e-mail nie znajduje się na liście, skontaktuj się z nim bezpośrednio, aby uzyskać więcej informacji na temat połączonych kont.

Krok 2: Zabezpiecz swoje konta w serwisach społecznościowych

Wiele osób rejestruje swoje konta i loguje się później do nich za pośrednictwem serwisów społecznościowych zamiast kont email. Platformy akie jak Twitter czy Facebook pozwalają na uwierzytelnianie i logowanie się do innych stron internetowych bez konieczności podawania osobnej nazwy użytkownika i hasła.

Jeżeli zamierzasz korzystać z tego ułatwienia, zabezpieczenie kont w serwisach społecznościowych będzie miało kluczowe znaczenie. Pierwszą rzeczą jest zapewnienie unikalnego, mocnego hasła do wszystkich serwisów społecznościowych. Jeśli jest dostępne, włącz również uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Na koniec zapoznaj się z autoryzowanymi witrynami i aplikacjami oraz usuń podejrzane/nieaktywne.

Przydatne linki:

Krok 3: Korzystaj z unikalnych, silnych haseł do wszystkich kont online

Podobnie jak w przypadku zabezpieczenia poczty email, w przypadku ochrony swoich portali w mediach społecznościowych również używaj unikalnych, mocnych haseł. Pamiętaj, że jeśli używasz tego samego hasła na dwóch stronach internetowych, już teraz jesteś narażony na atak.

W dzisiejszych czasach zakładamy setki kont online. Podczas gdy możesz zaufać, że Luno będzie chronić Twoje środki i informacje i nie będzie przechowywać hasła w formie niezaszyfrowanej, nie wszystkie strony internetowe mają tak wysoki poziom bezpieczeństwa.

Załóżmy, że haker założył stronę internetową obiecującą darmowe BTC, na której należy podać adres e-mail i hasło. Jeśli używasz tego samego adresu e-mail i hasła na wszystkich stronach internetowych, ten haker ma teraz Twój adres e-mail i hasło do wszystkich innych kont. Inne konta mogą natomiast zawierać informacje poufne bądź dostęp do kryptowalut.

Dlatego właśnie hasła powinny być nie tylko silne, ale również unikalne a więc niepowtarzalne. Ponadto warto także pamiętać, że jeżeli hasło składa się tylko i wyłącznie z liczb i słów znalezionych w słownikach, to i tak pomimo, iż wygląda ono względnie bezpiecznie, może zostać dość łatwo złamane. Hakerzy wykorzystują bowiem specjalne oprogramowania, które sprawdzają różne kombinacje liczb i słów powszechnie używanych. Jeśli nie wiesz, czy Twoje hasło jest wystarczajaco silne, kliknij link i sprawdź, ile czasu zajmie komputerowi włamanie do Twojego konta.

Użyj narzędzia do zarządzania hasłami

Nieuzasadnione jest oczekiwanie, że ktoś zapamięta setki haseł do kont, szczególnie tych silnych. A zapisanie hasła na kartce papieru lub w dokumencie on-line nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. Dlatego też sugeruję się zapamiętanie przynajmniej haseł dla wszystkich kont, które zawierają poufne informacje. Najłatwiejszym, najwygodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na zapamiętanie pozostałych jest jednak użycie narzędzia do zarządzania hasłami.

Narzędzia do zarządzania hasłami pomagają w przechowywaniu, organizowaniu i używaniu wszystkich haseł online. Wymagają one utworzenia (i zapamiętania) jednego, silnego hasła, które daje to dostęp do wszystkich innych haseł.

Wiele osób zastanawia się też co się stanie w sytuacji kiedy narzędzie do zarządzania hasłami zostanie zhakowane. I owszem, jest taka możliwość, aczkolwiek niewielka. Nie ma czegoś takiego jak absolutne bezpieczeństwo. Jest jednak bardziej prawdopodobne, że popełnisz błąd próbując chronić wszystkie hasła samodzielnie, niż w przypadku zaufanej firmy. Prawdopodobnie firma zajmująca się bezpieczeństwem, która specjalizuje się w zarządzaniu hasłami zajmie się tą sprawą lepiej niż Ty polegając na zapisanych notatkach lub, co gorsza, na pamięci.

Proponowane narzędzia zarządzania hasłami

Mimo, iż poniżej prezentujemy listę sugerowanych menedżerów haseł, to nie jesteśmy w żaden sposób związani z żadnym z tych projektów. To Ty decydujesz, które funkcje są odpowiednie dla Twoich potrzeb. Upewnij się, że zawsze używasz silnego (i unikalnego) hasła dla swojego menadżera:

Krok 4: Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Pamiętaj aby zawsze korzystać z dwuskładnikowego uwierzytelniania (lub 2FA). To jeden z najlepszych i najskuteczniejszych, bezpłatnych sposobów zabezpieczenia kont online, który możesz uruchomić w czasie krótszym niż dwie minuty.

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe najpierw należy pobrać renomowaną aplikację 2FA na urządzenie mobilne, a następnie skonfigurować ją na obsługiwanej stronie internetowej.

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych aplikacje 2FA. Pamiętaj, że nie jesteśmy w żaden sposób związani z żadnym z tych projektów, dlatego sam sprawdź i wybierz najlepszą dla Ciebie aplikację i zainstaluj ją na urządzeniu mobilnym:

Jeżeli korzystasz z uwierzytelniania dwuskładnikowego, nawet jeśli ktoś teraz zdołał wykraść lub odgadnąć hasło, bądź w jakikolwiek inny sposób włamać się do Twojego konta Luno, nie będzie mógł zalogować się na Twoje konto bez kodu 2FA.

Podsumowując, są pewne zasady, których dostawca waluty cyfrowej powinien przestrzegać, aby Twoje waluty cyfrowe był bezpieczne. Luno chroni środki na wiele sposobów, ale są pewne wymogi, których musisz przestrzegać sam, aby się zabezpieczyć.

Jeśli uważasz, że Twoje konto zostało zhakowane, natychmiast skontaktuj się z nami pod adresem [email protected].

 

Avatar Team Luno
Author

Team Luno

On our way to the moon, we write about all things crypto. And don’t forget we’re humans too. Our blog conveys the views of Luno and the many unique opinions and characters within our team. We’ll never provide you with financial advice, and we urge you to conduct your own research before purchasing or trading any cryptocurrencies. It’s a brave new world out there, and the market can be volatile at times, so never trade with funds you can’t afford to lose. Want to let us know how much you love our blog? Tweet us @LunoGlobal.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about cryptocurrency today

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo