Tydzień na bitcoinie? Czy w Polsce jest to w ogóle możliwe?

Team Luno
Back to blog


4 minute read

O kryptowalutach mówią politycy, giganci biznesu i raperzy. Według statystyk Polska przoduje w adaptacji Bitcoina i innych walut cyfrowych. Ale czy to oznacza, że można nimi płacić na co dzień? Czy w Polsce da się bezproblemowo funkcjonować mając do dyspozycji tylko waluty cyfrowe? Postanowiliśmy to przetestować!

Zacznijmy od liczb

W czerwcu 2018 roku Luno, wraz z SW Research, pytało polskich internautów o znajomość kryptowalut i motywy inwestowania (pełne wyniki badania znajdziesz tutaj). Jak się okazało, już połowa Polaków zna to pojęcie i niemal co dziesiąty internauta deklaruje, że posiada waluty cyfrowe. Konkurencję deklasuje Bitcoin – kupiło go 85% wszystkich osób posiadających kryptowaluty, podium uzupełniają Ethereum (40%) i Ripple (35%).

W jakim celu kupujemy waluty cyfrowe? Przede wszystkim jest to forma inwestycji (62% wskazań). Niemniej jednak 56% polskich internautów twierdzi, że płaci kryptowalutami za zakupy w sieci, a 43,5% korzysta z nich do realizowania mikroprzelewów dla rodziny i znajomych. Ponadto 42% ankietowanych przyznaje, że chętnie płaciliby kryptowalutami w sklepach i punktach usługowych, gdyby istniała taka możliwość.

graph

Gdzie można płacić w Polsce Bitcoinem? Jak to robić?

Zarówno w skali globalnej, jak i w Polsce Bitcoin jest najpopularniejszą walutą cyfrową. Dlatego sprawdziliśmy, jakie punkty usługowe i sklepy akceptują Bitcoin jako środek płatniczy. Listę takich miejsc znaleźliśmy na stronie Bitcoin.pl: https://bitcoin.pl/placowki - wyróżniono tu sklepy, usługi hotelowe, gastronomiczne, rozrywkowe które deklarują, że przyjmują płatności w bitcoinie. Według Bitcoin.pl takich miejsc jest 111, z czego 25 z nich znajduje się w Warszawie. Wśród nich znajdziemy sklepy ze sprzętem IT, kawiarnie, gospodarstwa agroturystyczne, restauracje. Część placówek oferuje usługi online, inne działają także formule stacjonarnych punktów.

Do dyspozycji użytkowników udostępniono także bitomaty – bankomaty, z których można wypłacać waluty fiducjarne z osobistych portfeli kryptowalutowych.

fb_cover

Tydzień tylko i wyłącznie na Bitcoinie

Przed rozpoczęciem eksperymentu wysłaliśmy zapytania do polskich youtuberów, czy chcieliby podjąć się wyzwania przeżycia jednego tygodnia w Warszawie mając do dyspozycji tylko i wyłącznie kieszonkowe w Bitcoinie dostępne w portfelu Luno.

Wyzwania podjął się Karol Wyszyński, twórca kanału Szukam Pracy. Na siedem dni pozbył się wszelkich tradycyjnych metod płatniczych – kart debetowych, kredytowych, gotówki. Zainstalowaliśmy aplikację Luno i doładowaliśmy konto Karola. Zadanie polegało na znalezieniu lokum, środków transportu, restauracji oraz sklepów i punktów usługowych, które zaakceptują płatność w Bitcoinie. Czy udało się?

Siedem dni i siedem odcinków – wszystkie możecie obejrzeć na playliście Tydzień na Bitcoinie na kanale Szukam Pracy

  1. Odcinek 1  - szukamy noclegu i środków transportu w Warszawie.
  2. Odcinek 2 – czy wiedzieliście, że w Warszawie i okolicach można płacić za treningi Bitcoinem? Sprawdźcie jakie dyscypliny sportu macie do dyspozycji.
  3. Odcinek 3 – lunch za Bitcoina - weryfikujemy, czy lista restauracji i sklepów z Bitcoin.pl jest aktualna.
  4. Odcinek 4 – jak dotrzeć do pracy? Komunikacja miejska i dalsze potyczki z listą Bitcoin.pl.
  5. Odcinek 5 – usługi – testujemy, czy można kupować i naprawiać sprzęt IT płacąc tylko walutami cyfrowymi.
  6. Odcinek 6 – sonda – sprawdzamy, co mieszkańcy Warszawy i turyści wiedzą o kryptowalutach
  7. Odcinek 7 – punkt kulminacyjny – wyprawa do Londynu do siedziby Luno. Czy za Bitcoiny można latać samolotem? Robimy zakupy w YouTube Creator Store i pokazujemy, jak wygląda miejsce naszej pracy na Paddington.

Co jeszcze działo się podczas eksperymentu? Nie będziemy psuć niespodzianki - zobaczcie sami!

Co o eksperymencie sądzą jego twórcy?

Magdalena Gołębiewska, Country Manager CEE w Luno:

- Od początku wiedzieliśmy, że ten eksperyment wiąże się z wieloma wyzwaniami, zarówno logistycznymi, jak i psychologicznymi. Czy znajdziemy kogoś, kto będzie skłonny pozbyć się wszystkich tradycyjnych środków płatniczych i przerzucić na Luno i kryptowaluty? Chcieliśmy pokazać, że Bitcoin można traktować jako normalny środek płatniczy, z którego możemy śmiało korzystać podczas zakupów, rezerwowania noclegu, wyjścia na lunch czy na trening.

Wyzwaniem było już samo znalezienie osoby, która podejmie się wyzwania – w końcu na temat bitcoina krąży wiele mitów, które sami staramy się obalać za pośrednictwem badań i portalu edukacyjnego Luno. Ważna była także weryfikacja listy miejsc akceptujących Bitcoin – okazuje się, że ta zamieszczona na stronie Bitcoin.pl nie jest aktualna, część z tych placówek już nie istnieje. Pracownicy czasem nie wiedzieli, że ich sklep czy firma akceptuje kryptowaluty. Dlatego ważnym wnioskiem na przyszłość jest aktualizacja lub stworzenie przyjaznej dla użytkowników mapy sklepów i usług akceptujących waluty cyfrowe.

Karol Wyszyński, twórca kanału Szukam Pracy:

Czy da się przeżyć mając do dyspozycji TYLKO Bitcoina? Okazuje się, że tak. Spędziłem 7 dni podczas których za jedzenie, nocleg, transport czy rozrywkę płaciłem właśnie kryptowalutą.

Dzięki Luno sama transakcja jest dość prosta, większym wyzwaniem jest znalezienie punktu akceptującego taką formę płatności. Największym wyzwaniem było ich znalezienie. Co prawda w sieci znaleźć informacje typu "gdzie zapłacisz Bitcoinami", niestety w rzeczywistości część placówek nie istnieje, część już nie akceptuje BTC. Udało mi się znaleźć dosłownie kilka miejsc, w których można zapłacić kryptowalutą. Na szczęście spotkałem kilku sprytnych sprzedawców, którzy zgodzili się pełnić rolę "żywego bankomatu".

To nie koniec!

Eksperyment nie kończy się na Polsce – na zaproszenie Luno wyzwania podejmą się także youtuberzy z Londynu, Wilna i Kapsztadu. Sprawdzimy, które miasto jest najbardziej przyjazne użytkownikom Bitcoina - stay tuned

Avatar Team Luno
Author

Team Luno

On our way to the moon, we write about all things crypto. And don’t forget we’re humans too. Our blog conveys the views of Luno and the many unique opinions and characters within our team. We’ll never provide you with financial advice, and we urge you to conduct your own research before purchasing or trading any cryptocurrencies. It’s a brave new world out there, and the market can be volatile at times, so never trade with funds you can’t afford to lose. Want to let us know how much you love our blog? Tweet us @LunoGlobal.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about cryptocurrency today

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo