Blog Luno

Nie ma ograniczeń! Przyszłość pieniędzy

Powrót do bloga

​Nie musisz kupować całego Bitcoina

Team Luno
Czas lektury: 2

31 października 2008 roku opublikowany został manifest Satoshi Nakamoto, który opisuje konkretne zasady działania sieci Bitcoin. To właśnie ta data uznana została jako oficjalne narodziny pierwszej, najpopularniejszej i jak dotąd największej kryptowaluty o nazwie Bitcoin. Mimo, że BTC ma już niemal 10 lat, to wciąż wiele osób nie ma o nim zielonego pojęcia a sporo osób jedynie słyszało, że “coś takiego istnieje”.

cake_pl

W odróżnieniu do powszechnie wykorzystywanych środków płatniczych, BTC dzieli się nie do 2 czy 4 miejsca po przecinku lecz aż do 8 miejsc po przecinku. Nieznajomość tej podstawowej cechy cyfrowego złota sprawia, że wiele osób ma błędne przekonanie na jego temat. Nieświadomość ta odgrywa również istotną rolę wśród osób, które chciałyby zainwestować w tą (czy inną) kryptowalutę, ale wydaje im się, że skoro bitcoin wart jest niemal 7 tys. USD, to jest to minimalna wartość za jaką można nabyć BTC.

Tak jak wszystkie waluty fiducjarne (EUR, GBP, USD, PLN, itd) są podzielone na centy, funty, grosze, itd, tak 1 BTC można podzielić na mniejsze jednostki, aż do ośmiu miejsc po przecinku: 0,00000001 BTC. Ta, najmniejsza możliwa część Bitcoina, znana jest jako “satoshi“. Nazwana ta pochodzi od osoby lub grupy ludzi, którzy stworzyli Bitcoina. Możliwość podzielności aż do 8 miejsca po przecinku oznacza, że tak jak w 1 PLN mamy 100 groszy, tak w jednym bitcoinie jest 100 000 000 (sto milionów) satoshi.

To właśnie dzięki temu Bitcoin może być wykorzystywany nawet do wykonywania mikropłatności. Kiedyś, gdy BTC był „tani”, ludzie mogli wykorzystać setki, a nawet tysiące bitcoinów do pojedynczej transakcji. Teraz standardem jest użycie malutkiej jego części. Nawet gdyby z biegiem czasu jego wartość wzrosłaby do astronomicznej kwoty 1 mln USD, wartość jednego satoshi osiągnęłaby zaledwie 0.01 USD. Fakt ten sprawia, że bitcoinem wciąż można by było zapłacić za kawę w restauracji czy jakąkolwiek inną rzecz bądź usługę.

W czasach, gdy kryptowaluty wykorzystywane są głównie w celach spekulacyjnych i służą osiąganiu zysków kapitałowych, ta podzielność umożliwia dostęp do tego rynku wszystkim, nawet tym, którzy nie posiadają wielotysięcznych czy wielomilionowych oszczędności. Okazuje się bowiem, że aby nabyć swoje pierwsze coiny wystarczy 1 euro.

Jedną z platform umożliwiających inwestowanie od 1 euro jest LUNO, gdzie minimalne kwoty transakcji to:

Waluta Minimalna wartość
EUR 1
MYR 2-3
ZAR 2-10
NGN 100-300
IDR 15000
Avatar Team Luno
Autor

Team Luno

The Luno blog conveys the views of Luno and the people within our team. We will never provide financial or any other form of advice. We urge you to conduct your own research before purchasing or trading any cryptocurrencies. Always be aware of the sometimes volatile nature of the market, and never trade with funds that you cannot afford to lose.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo