Centrum Pomocy

Witaj! Jak możemy Ci pomóc?
Szukaj

Ochrona przed phishingiem

Niezwykle ważne jest zapoznanie się z działaniem phishingu i środkami podejmowanymi przez phisherów w celu uzyskania dostępu do portfela. Napisaliśmy artykuł o tym jak zabezpieczyć konto, ale także tutaj wyjaśnimy jak chronić się przed phishingiem.

Zanim odpowiesz na zapytanie, upewnij się, że pochodzi od nas. Zebraliśmy tę listę, aby pomóc Ci dokonać klasyfikacji. Luno może do Ciebie zadzwonić lub wysłać ​​e-maila. Kiedy to zrobimy, możemy zadać Ci:

Pytania dotyczące bezpieczeństwa w celu zweryfikowania Twojej tożsamości

Możemy zadzwonić do Ciebie z pytaniami bezpieczeństwa, aby zweryfikować Twoją tożsamość. Niektóre z tych pytań mogą zawierać informacje użyte do zarejestrowania się w Luno, takie jak data urodzenia i numer telefonu komórkowego. 


Po otrzymaniu wiadomości e-mail koniecznie sprawdź adres nadawcy, aby potwierdzić, że jest zgodny z prawem. Korespondencja od nas zawsze pochodzi z adresów w domienie luno.com lub mailer.luno.com.


O co nidgy nie poprosi Cię Luno:

Nigdy nie zapytamy o Twoje hasło

Prywatność Twoje konta należy wyłącznie do Ciebie. Luno nigdy nie poprosi cię o podanie hasła ani nie spróbuje uzyskać dostępu do konta technikami inżynierii społecznej

Nigdy nie zapytamy o Twoje dane bankowe

Nie należy ich udostępniać nikomu. Może zdarzyć się, że zapytamy Cię, w jakim banku prowadzisz rachunek, jednak nie poprosimy o podzielenie się szczegółami danych bankowych. Jeśli otrzymasz jakąkolwiek formę korespondencji z prośbą o dane bankowe, oznacza to, że jesteś ofiarą wyłudzenia. 

Nigdy nie będziemy prosić Cię o udostępnienie nam kodu jednorazowego (OTP)

Żądanie OTP jest jednym ze sposobów, w jaki phisherzy uzyskują dostęp do Twojego konta. Nigdy nie ujawniaj nikomu tej informacji, ponieważ powinna ona być używana wyłącznie przez Ciebie. 

Nigdy nie poprosimy o twój dwuskładnikowy kod uwierzytelniający

Podobnie jak w przypadku wspomnianego kodu OTP, twoja kod uwierzytelnienia dwuskładnikowego (2FA) służy dodatkowej ochronie Twojego konta. Pamiętaj, aby nigdy nikomu nie ujawniać tego kodu. 

Nigdy nie będziemy prosić o odnośniki autoryzacyjne ani autoryzować Twoich transakcji

Odnośniki autoryzacji są generowane w celu autoryzowania transakcji przez klientów. Nie ma powodu, dla którego kiedykolwiek będziemy musieli prosić o taki odnośnik lub autoryzować transakcje w Twoim imieniu.  

Nigdy nie będziemy grozić, że dezaktywujemy Twoje konto, jeśli nie podejmiesz danego działania

Phisherzy i oszuści mogą zagrozić dezaktywacją konta by sprawić wrażenie, że sprawa jest pilna. Nigdy nie poprosimy Cię o kliknięcie linku pod groźbą zdezaktywowania Twojego konta. Luno zdezaktywuje Twoje konto wyłącznie jeśli postępujesz niezgodnie z naszymi Warunkami korzystania lub gdy prześlesz prośbę o zamknięcie konta. W tych sytuacjach poprowadzimy Cię przez z góry określony proces. 

Nigdy nie zagrozimy Ci zamknięciem konta jeżeli go nie rozszerzysz 

Stworzyliśmy różne poziomy konta, z limitami wpłat i wypłat, które obowiązują na każdym poziomie, ponieważ im większe transakcje chcesz przeprowadzać, tym więcej powinniśmy o Tobie wiedzieć. Gdy zbliżasz się do progu jednego poziomu, możemy poprosić Cię o przejście na wyższy poziom. Jeśli tego nie zrobisz, pozostaniesz na tym samym poziomie, z dotychczasowym limitem. Nie dezaktywujemy Twojego konta jeśli nie zwiększysz jego poziomu. 

Jeżeli zgłosiłeś zapytanie do naszego działu wsparcia, możemy kontaktować się z Tobą bezpośrednio w jego sprawie.


Jeżeli wciąż masz wątpliwości, stwórsz zgłoszenie w dziale wsparcia. 


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dalszą pomoc

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo