Centrum Pomocy

Witaj! Jak możemy Ci pomóc?
Szukaj

Ochrona pieniędzy przed oszustwami.

W przeciwieństwie do pieniędzy w Twoim fizycznym portfelu, kryptowaluta ma charakter całkowicie cyfrowy. Ruch w kierunku korzystania z globalnej, zdecentralizowanej waluty przechowywanej w wirtualnym portfelu ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną walutą, ale niestety przestępcy także idą z postępem. Za pomocą technik manipulacyjnych, takich jak inżynieria społeczna i oszustwa starają się nielegalnie uzyskać dostęp do portfeli niczego nie podejrzewający inwestorów kryptowalut.

W Luno Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci byli bezpieczni i chronieni dzięki zaawansowanym i wyrafinowanym zabezpieczeniom. Mimo, że nasze bezpieczeństwo jest najwyższej klasy i zgodne z rygorystycznymi wewnętrznymi praktykami zabezpieczeń, żeby Twoje ryzyko było jak najniższe, polegamy na tym, że nasi klienci znają działania, które oszuści podejmują by dostać się do ich środków.

Podczas handlu jakąkolwiek walutą warto być rozsądnym. Oto jak możesz się zabezpieczyć podczas korzystania z kryptowaluty:

Oszustwa

Czy skontaktowała się kiedyś z Tobą w mediach społecznościowych osoba, która zapytała, czy nie interesuje Cię inwestowanie? Osoby te mogą przedstawiać się jako handlowcy forex, handlowcy opcji binarnych i brokerzy. Mogą zachowywać się przyjaźnie i wiarygodnie podczas rozmów z Tobą, zwykle też twierdzą, że mają bardzo opłacalną propozycję, jeżeli tylko wkupisz się szybko wpłacając pewną sumę. Dla niektórych taka możliwość może brzmieć fantastycznie, ale ta działalność jest cechą charakterystyczną klasycznego oszustwa inwestycyjnego i niestety popularną metodą, przez którą inwestorzy kryptowalut tracą pieniądze.

Rozważ to pytanie. Czy zaufałbyś/zaufałabyś przypadkowemu nieznajomemu, który podszedłby do Ciebie na ulicy ze zbyt dobrze brzmiącą propozycją biznesową? Kryptowaluty nie należy postrzegać jako metody na szybkie wzbogacenie się.

Inną formą oszustwa inwestycyjnego jest oszustwo CEO, w którym pracownicy uprawnieni do dokonywania płatności otrzymują e-mail od starszego członka kierownictwa w swojej firmie z poleceniem uregulowania jakiejś faktury. Rachunek, na który wpłacane są środki, jest kontrolowany przez oszusta.

System argentyński i piramidy finansowe

System argentyński z definicji jest formą oszustwa, który zwabia inwestorów i wypłaca zyski wcześniejszym inwestorom, wykorzystując środki pozyskane od nowszych inwestorów. Piramida różni się tym, że jest to model biznesowy, który rekrutuje członków poprzez obietnicę płatności lub usług za wciąganie innych osób do systemu, zamiast dostarczania inwestycji lub sprzedaży produktów lub usług.

W miarę jak świat coraz bardziej przekonuje się do kryptowaluty w toku normalnej ewolucji walut, oszuści inteligentnie dopasowali swoje systemy argentyńskie i piramidy. Jeśli skontaktuje się z Tobą przedstawiciel organizacji, która oferuje ci lukratywną możliwość, sprawdź, czy ta organizacja jest wymieniona na Bitcoin Badlistliście znanych oszustw, systemów argentyńskich i piramid.

Inżynieria społeczna

Z technik inżynierii społecznej korzystają oszuści, którzy wykorzystują sytuacje społeczne do popełniania przestępstw. W kontekście kryptowaluty to psychologiczne manipulowanie ofiarami w wykonywaniu działań lub ujawnienia poufnych informacji w celu uzyskania dostępu do portfeli. Przestępcy nieustannie szukają nowych sposobów dostępu do funduszy cyfrowych i często polegają na użyciu osobistych technik, aby przekonać ofiary do zaufania im.

Phishing

Wysyłanie wiadomości e-mail z instrukcją "Kliknij tutaj, aby potwierdzić konto" jest popularną metodą wykorzystywaną przez phisherów do bezprawnego uzyskiwania dostępu do kont. Wiadomość może wydawać się całkowicie wiarygodna, oznaczona identyfikacją firmy, którą rozpoznajesz, jednak przy bliższym przyjrzeniu zwykle dostrzeżesz nieprawidłowości. Czy strona internetowa, na którą Cię przekierowano jest bezpieczna? Możesz to sprawdzić, klikając ikonę kłódki wyświetlaną na pasku adresu przeglądarki. Sprawdź, o co pyta nadawca - czy żąda poufnych informacji, takich jak dane konta bankowego lub hasło? Luno nigdy Cię o to nie poprosi ani nie zagrozi dezaktywacją Twojego konta, jeśli tego nie zrobisz.


Mamy kolejny w Centrum Pomocy poświęcony chronieniu się przed phishingiem, ale poniżej wyjaśnimy różne jego formy.

  • Vishing (phishing głosowy) to oszustwo telefoniczne, w którym oszust może podawać się za pracownika firmy, banku lub instytucji finansowej. Ofiary podają cenne informacje dotyczące konta przez telefon.

  • Smishing (phishing przez SMS) odbyra się za pomocą SMSów, w których oszust nakłania ofiarę do podania informacji lub przekazania pieniędzy.

  • Twishing (phishing przez Twittera) polega na przesłaniu do użytkownika Twittera tweeta lub wiadomości z odnośnikiem do oszukującej strony. Jeśli ofiara zaloguje się na tę stronę, phisher uzyskuje jej prywatne informacje, takie jak nazwisko i hasło, które mogą być używane w innym miejscu w Internecie w celu uzyskania dostępu do skrzynek pocztowych, a nawet portfeli kryptowalut.


Swoje dane możesz chronić sprawdzając czy Twoje konto e-mail zostało kiedykolwiek złamane na stronie https://haveibeenpwned.com. Strona poinformuje Cię, czy Twój e-mail był kiedykolwiek częścią wycieku danych. Jeżeli Twoje konto zostało wcześniej naruszone, zalecamy zmianę hasła.


Powiązane artykuły.

W jaki sposób mogę zabezpieczyć moje konto Luno?

Ochrona przed phishingiem

Co mogę zrobić gdy moje konto Luno zostało naruszone?


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dalszą pomoc

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo