Centrum Pomocy

Witaj! Jak możemy Ci pomóc?
Szukaj

Zabezpiecz swój portfel, wyłączając opcję wysyłania tKryptowalut

Wielu naszych klientów nie wysyła kryptowalut codziennie, bo wolą je trzymać w swoim portfelu Luno. Dlatego też cieszymy się, że dysponujemy Zabezpieczeniem, które daje użytkownikowi możliwość wyłączenia opcji wysyłki kryptowalut z portfela Luno.

Dlaczego to jest ważne?


Zyskasz pełną kontrolę nad kryptowalutami wysyłanymi z Twojego portfela Luno, co zmniejsza ryzyko utraty pieniędzy, gdyby ewentualnie doszło do włamania na Twoje konto i utraty kontroli nad nim. Jeśli opcja wysyłki została wyłączona będziesz mógł/mogła ją włączyć, kiedy będziesz chciał(-a) wysłać kryptowalutę.


Jak np. w przypadkuautoryzacji transakcji, zostaniesz poproszony(-a) o uwierzytelnienie uruchomienia opcji wysyłania kryptowalut ze swojego urządzenia za pomocą powiadomienia push, SMSa lub rozmowy telefonicznej.

Jak mogę wyłączyć wysyłanie kryptowalut z mojego portfela?


Krok 1 Odwiedź Centrum bezpieczeństwa z Menu


Krok 2 Wybierz "Wysyłanie walut"


Krok 3 Wybierz przycisk Wyłącz


Krok 4 Ten krok musisz potwierdzić


Krok 5 Sukces! Twoje kryptowaluty są teraz bezpieczne. Pojawi się potwierdzenie wyłączenia funkcji wysyłania kryptowalut


Jak mogę włączyć wysyłanie kryptowalut z mojego portfela?


Krok 1 Odwiedź Centrum bezpieczeństwa z Menu


Krok 2 Wybierz opcję Wysyłaj kryptowaluty


Krok 3 Wybierz przycisk Włącz


Krok 4 Wyświetli się prośba o podanie 4-cyfrowego kodu (na urządzeniu mobilnym) i kodu weryfikacji dwuelementowej (jeżeli jest włączona, w przeglądarce internetowej)


Krok 5 Po potwierdzeniu wyślemy do Ciebie powiadomienie push lub SMS z łączem, które przeniesie Cię do ekranu uwierzytelniania, gdzie możesz potwierdzić lub odrzucić zmianę


Krok 6 Sukces! Pojawi się ekran potwierdzający, że opcja wysyłania kryptowalut jest włączona


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego wysyłanie kryptowalut będzie wyłączone na moim koncie?

W ramach stałej ochrony naszych klientów przed phishingiem i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa, nowi klienci Luno domyślnie nie będą mogli wysyłać kryptowalut ze swoich kont. Wyłączyliśmy tę funkcję również dla klientów, którzy nigdy nie wysyłali kryptowalut, oraz tych, którzy tego nie robili w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeżeli jednak chcesz włączyć tę funkcję, możesz to z łatwością zrobić w Centrum bezpieczeństwa, po 24-godzinnym okresie oczekiwania na włączenie.

Trzymam kryptowaluty w swoim portfelu jako inwestycję, czy to wpłynie na mój portfel?

Nie, kryptowaluta w Twoim portfelu nadal będzie bezpieczna, zalecamy jednak wyłączenie funkcji wysyłania kryptowalut w Centrum bezpieczeństwa gdy już funkcja zostanie wprowadzona.


Niedawno wysyłałem kryptowaluty z mojego portfela, czy ta funkcja zostanie dla mnie wyłączona?

Nie, transkacje wysyłania kryptowalut pozostaną włączone na Twoim koncie. Zalecamy wyłączenie tej opcji po wysłaniu pieniędzy z konta.


Czy zawsze będzie 24-godzinny okres oczekiwania?

Nie, jeżeli stan Twojego konta wynosi zero, nie istnieje zagrożenie, a więc 24-godzinny okres oczekiwania na włączenie funkcji wysyłania nie będzie obowiązywał.


Powiązane artykuły

Jak mogę zabezpieczyć moje konto Luno?

Zabezpieczenie pieniędzy przed oszustwami

Zabezpiecz się przed phishingiem

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dalszą pomoc

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo