Wróć do Portalu Edukacyjnego

Bitcoin jako system płatniczy

W jaki sposób ludzie przekazywali pieniądze tysiące lat temu, gdy wciąż mieszkali w małych wioskach, znali się i ufali sobie? Po prostu wymieniali przedmioty, tak jak dziś wymieniamy pieniądze. Jednak kiedy pieniądze przeniosły się do Internetu, sprawa się nieco skomplikowała, a banki oraz systemy kart kredytowych poradziły sobie z tym, tworząc „system rejestru” — stanowiący zasadniczo ewidencję rachunku wykazującą, kto co posiada.

Na przykład, jeśli Jan chce przelać online 100 dolarów Sarze, bank przesuwa pieniądze od Jana do Sary. Jan nie może zrobić tego sam, ponieważ mógłby oszukiwać — mógłby skopiować i wkleić cyfrowe pieniądze (w końcu to tylko liczby w komputerze) i wysłać 100 dolarów dwóm różnym osobom; i nikt by się nie dowiedział. Zamiast tego zlecamy więc bankowi, aby wysłał pieniądze i dopilnował, by trafiły do jednej osoby. Bank również może oszukiwać, ale ufamy mu, wierząc, że tego nie zrobi.

Jeśli przelew odbywa się między dwoma rachunkami w tym samym banku, sprawa jest prosta, ale jeśli w grę wchodzą dwa różne banki, wszystko się bardziej komplikuje. Banki mogą mieć różne systemy rejestru, które należy „pogodzić ze sobą”. Za taką czynność pobierana jest opłata, a realizacja przelewu często zajmuje więcej czasu. Jeszcze większe komplikacje pojawiają się, gdy banki lub inne systemy finansowe znajdują się w innych państwach: to oznacza różne języki, systemy, waluty, więcej stron wymagających koordynacji itd. — wszystko to zwiększa opłaty i czas realizacji przelewu. To dlatego obecny system finansowy jest tak złożony. To po prostu ogromna plątanina różnych systemów rejestracji na całym świecie.

Bitcoin zmienia wszystko. Jak? Stanowi po prostu jeden globalny system rejestru, zsynchronizowany w całym Internecie w taki sposób, że każdy może mieć dostęp do tego samego rachunku w rejestrze w czasie rzeczywistym, niezależnie od tego, kim jest lub gdzie się znajduje. Efekt? Pieniądze można łatwo przelewać bez opóźnień czasowych czy wygórowanych opłat. Tak, jak kiedyś, zanim świat stał się tak duży i skomplikowany.

A gdzie Bitcoin wykorzystywany jest jako system płatniczy? Wszędzie tam, gdzie wykorzystywane były tradycyjne pieniądze: można go wykorzystać do wysyłania znajomym i rodzinie — zarówno w kraju, jak i za granicą, kupowania rzeczy online, otrzymywania wynagrodzenia za pracę itd.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo