Wróć do Portalu Edukacyjnego

Bitcoin jako cyfrowe złoto

Przez wieki na całym świecie uważano złoto za coś wartościowego. Tyle że złoto samo w sobie nie posiada żadnej wartości — to tylko kawałek błyszczącego metalu. Jego wartość wynika z (dość zdumiewającego) faktu, że wszyscy po prostu umówili się, że złoto posiada wartość, a tym samym staje się cenne. Ważny jest powód, dla którego wybrano właśnie złoto, a nie coś innego — złoto posiada pewne cechy, które sprawiają, że jest lepszym (powszechnie znanym) „środkiem przechowywania wartości” niż inne przedmioty:

Po pierwsze, jest czymś rzadkim, co oznacza, że jest zasobem ograniczonym (na świecie istnieje tylko określona ilość złota — gdyby było go zbyt wiele, posiadałby je każdy i nie miałoby wartości). Jest plastyczne (można je stopić i przerobić na mniejsze jednostki, tzn. monety, i, co istotne, po rozbiciu na mniejsze kawałki jego wartość jednostkowa nie zmienia się w przeciwieństwie do np. diamentów). Jest stabilne i nie ulega pogorszeniu, łatwo je rozpoznać i, co istotne, trudno podrobić.

Okazuje się, że Bitcoin posiada wszystkie te cechy i wiele innych. Jest zasobem ograniczonym (istnieje i powstanie tylko określona ilość Bitcoina). Można go przekształcić na mniejsze jednostki bez utraty wartości jednostkowej (1 Bitcoin to 100 000 000 satoshi, najmniejszych jednostek, na jakie można podzielić Bitcoina — odpowiadają one centom w przypadku dolara czy pensom w przypadku funta; dzięki temu można kupić jednorazowo mniej niż jednego Bitcoina). Dzięki swojej technologii jest bardzo stabilny, nie ulega pogorszeniu i nie można go podrobić. Ponadto, w przeciwieństwie do złota, Bitcoina można przenieść w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu zaledwie kilku minut, niezależnie od ilości. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że Bitcoin jest nie tylko cyfrowym złotem, ale wręcz lepszą wersją złota.

Poza tym Bitcoin jest cenny jako system płatności sam w sobie, co nadaje mu jeszcze większą wartość. Im częściej ludzie wykorzystują Bitcoina w płatnościach, tym cenniejszy staje się ten system. To trochę tak, jakby kupić akcje w spółce Visa, a następnie zapłacić nimi za colę w osiedlowym sklepie. Ponieważ do zapłaty użyto udziałów Visy, (system płatniczy) Visa staje się cenniejszy, a udziały Visy są warte więcej. Jak widać, wartość Bitcoina wynika zarówno z jego cech, które są podobne do złota, jak i jego możliwości jako systemu płatniczego.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo