Wróć do Portalu Edukacyjnego

Bitcoin jako cyfrowe złoto

Przez wieki na całym świecie uważano złoto za coś wartościowego. Tyle że złoto samo w sobie nie posiada żadnej wartości — to tylko kawałek błyszczącego metalu. Jego wartość wynika z (dość zdumiewającego) faktu, że wszyscy po prostu umówili się, że złoto posiada wartość, a tym samym staje się cenne. Ważny jest powód, dla którego wybrano właśnie złoto, a nie coś innego — złoto posiada pewne cechy, które sprawiają, że jest lepszym (powszechnie znanym) „środkiem przechowywania wartości” niż inne przedmioty:

Po pierwsze, jest czymś rzadkim, co oznacza, że jest zasobem ograniczonym (na świecie istnieje tylko określona ilość złota — gdyby było go zbyt wiele, posiadałby je każdy i nie miałoby wartości). Jest plastyczne (można je stopić i przerobić na mniejsze jednostki, tzn. monety, i, co istotne, po rozbiciu na mniejsze kawałki jego wartość jednostkowa nie zmienia się w przeciwieństwie do np. diamentów). Jest stabilne i nie ulega pogorszeniu, łatwo je rozpoznać i, co istotne, trudno podrobić.

Okazuje się, że Bitcoin posiada wszystkie te cechy i wiele innych. Jest zasobem ograniczonym (istnieje i powstanie tylko określona ilość Bitcoina). Można go przekształcić na mniejsze jednostki bez utraty wartości jednostkowej (1 Bitcoin to 100 000 000 satoshi, najmniejszych jednostek, na jakie można podzielić Bitcoina — odpowiadają one centom w przypadku dolara czy pensom w przypadku funta; dzięki temu można kupić jednorazowo mniej niż jednego Bitcoina). Dzięki swojej technologii jest bardzo stabilny, nie ulega pogorszeniu i nie można go podrobić. Ponadto, w przeciwieństwie do złota, Bitcoina można przenieść w dowolne miejsce na Ziemi w ciągu zaledwie kilku minut, niezależnie od ilości. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że Bitcoin jest nie tylko cyfrowym złotem, ale wręcz lepszą wersją złota.

Poza tym Bitcoin jest cenny jako system płatności sam w sobie, co nadaje mu jeszcze większą wartość. Im częściej ludzie wykorzystują Bitcoina w płatnościach, tym cenniejszy staje się ten system. To trochę tak, jakby kupić akcje w spółce Visa, a następnie zapłacić nimi za colę w osiedlowym sklepie. Ponieważ do zapłaty użyto udziałów Visy, (system płatniczy) Visa staje się cenniejszy, a udziały Visy są warte więcej. Jak widać, wartość Bitcoina wynika zarówno z jego cech, które są podobne do złota, jak i jego możliwości jako systemu płatniczego.

Bitcoin jest jak złoto, tylko lepsze.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo