Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jak mogę bezpiecznie przechowywać mojego Bitcoina?

Rozpoznanie oszustw w celu zmniejszenia zagrożeń

Skuteczni przestępcy wyprzedzają egzekwowanie i ustanawianie prawa. Działają na obrzeżach innowacji technologicznej i wykorzystują ludzi, którzy dopiero się uczą. Dlatego też, tak jak w przypadku każdej nowej technologii, z kryptowalutami wiążą się pewne zagrożenia. Chcemy pomóc Ci zrozumieć te zagrożenia i zapewnić Ci narzędzia, które ochronią Ciebie i Twoje pieniądze.


Ataki phishingowe

Posiadając kryptowalutę, stajesz się atrakcyjniejszym celem dla cyberprzestępczości. Luno sprawi, że Twój Bitcoin będzie bezpieczny. Ale tylko Ty możesz chronić swoje hasła.

„Phishing” to atak, w którym przestępcy wykorzystują wyglądające na legalne fałszywe strony internetowe, aby podstępnie nakłonić Cię do podania swojego hasła / danych. Następnie wykorzystują Twoje hasło, aby uzyskać dostęp do Twojego konta.

Różne rodzaje ataków phishingowych

  • Strony phishingowe. Osoby atakujące tworzą fałszywe wersje stron internetowych, aby nakłonić Cię do podania danych do logowania się. Uważaj na klikanie fałszywych reklam Google. Zanim podasz jakiekolwiek dane, uważnie przyjrzyj się adresowi strony internetowej, aby mieć pewność, że jesteś pod właściwym adresem URL.
  • Phishing przez e-mail. Osoby atakujące wysyłają wyglądające na autentyczne wiadomości e-mail, aby nakłonić Cię do przekazania im danych do logowania się. Sprawdź e-mail nadawcy i upewnij się, że strona internetowa, na którą jesteś przekierowywany, posiada właściwy adres.
  • Spear phishing. Osoby atakujące próbują uzyskać informacje dotyczące określonej osoby. Jeśli będą wiedzieć, że posiadasz kryptowalutę, atakujący mogą podszywać się pod pracowników firmy zajmującej się kryptowalutą, aby zdobyć Twoje zaufanie. Tacy oszuści mogą skontaktować się z Tobą telefonicznie lub mailowo.

Być może myślisz, że zauważysz pułapki i unikniesz ich. Ale zadaj sobie pytanie, czy masz 100% pewności, że każde kiedykolwiek otwarte przez Ciebie łącze było prawidłowe? Czy postawisz na to cały swój majątek w Bitcoinie i Ethereum?

Oto działania, jakie należy podjąć, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

  • Zawsze sprawdzaj pasek adresu przeglądarki, aby upewnić się, że odwiedzasz właściwy adres strony internetowej, a nie fałszywą stronę.
  • Stosuj weryfikację dwuelementową we wszystkich Twoich portfelach Bitcoin oraz Twoich adresach e-mail.
  • Korzystaj z programu do zarządzania hasłami.
  • Jeśli korzystasz z konta Gmail, przeprowadź szybki test bezpieczeństwa.

Oszustwa inwestycyjne

Ponieważ kryptowaluty są stosunkowo młodą dziedziną, pojawiają się oszustwa inwestycyjne, których celem są Twoje pieniądze. Oszustwa mogą przyjąć różne formy, ale wystarczy trochę praktyki, aby móc je łatwo rozpoznawać i unikać.

Oszustwa związane z kopaniem w chmurze

99% operacji kopania w chmurze jest podejrzana. Wiarygodni górnicy Bitcoina powiedzą Ci, że zyski z kopania Bitcoina są bardzo niewielkie. Wbrew obietnicom, jakimi kuszą autorzy takich oszustw, nikt nie osiąga 10%, 20%, 30% zysku miesięcznie na kopaniu Bitcoina. Unikaj ich za wszelką cenę.

Wielopoziomowe oszustwa marketingowe

Jeśli firma stawia bardziej na swój program partnerski niż na produkt, prawdopodobnie mamy tu do czynienia z oszustwem. Istnieje ryzyko, że obecnym inwestorom płaci się z wpłat dokonywanych przez nowych inwestorów. W końcu firma kończy swoją działalność i znika, pozostawiając wszystkich z pustymi kieszeniami i dopiero wtedy ofiary uświadamiają sobie, że tak naprawdę nie mają pojęcia, komu wysłali swoje pieniądze.

„Podwajacze” Bitcoina lub wysokodochodowe programy inwestycyjne (piramidy finansowe)

W tego rodzaju oszustwach ktoś przekonuje Cię, że odkrył specjalną lub sekretną metodę osiągnięcia niewiarygodnych zysków. Mogą dotyczyć handlu w Twoim imieniu lub wykorzystania technicznych aspektów kryptowaluty. W rzeczywistości nic takiego nie zostało odkryte. Gdyby tak było, nie potrzeba byłoby Twojej inwestycji. Jedyną umiejętnością takiej osoby jest kantowanie. Odejdź, jak najszybciej.

Jak zauważyć oszustwo

Zanim zainwestujesz w coś, zrób rozeznanie. Jeśli obiecywane zyski wydają się zbyt piękne, aby były prawdziwe, prawdopodobnie jest to oszustwo. Sprawdź też listę podejrzanych stron Bad List na badbitcoin.org. Jeżeli dana strona została tam wymieniona, zdecydowanie jest podejrzana i prawie na pewno stanowi oszustwo.


Niestabilne rynki

Chociaż nie ma to nic wspólnego z aktywnością przestępczą, trzeba mieć świadomość, że Bitcoin i inne kryptowaluty są wyjątkowo niestabilne. Ceny mogą się gwałtownie wahać, dlatego nie należy ryzykować, inwestując nieodpowiednią ilość pieniędzy (więcej niż możesz pozwolić sobie, aby stracić). Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj nasze posty na blogu: uśrednianie ceny zakupu oraz niekontrolowane rynki.

Pamiętaj, że podczas gwałtownych wahań na rynku, w mediach mogą krążyć mylne informacje, a dostawcy usług związanych z kryptowalutą mogą doświadczać zakłóceń serwisów. Nie zawsze będziesz mieć możliwość od razu sprzedać swoją kryptowalutę.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo