Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jak mogę bezpiecznie przechowywać moje Ethereum?

Jak mogę bezpiecznie przechowywać moje Ethereum?

Bezpieczne przechowywanie Ethereum jest bardzo ważne. W przeciwieństwie do innych rodzajów pieniędzy, które są zwykle przechowywane i kontrolowane przez banki, Ethereum oferuje znacznie więcej możliwości przechowywania i kontrolowania Twoich pieniędzy.

Pamiętasz swój klucz prywatny, którego potrzebujesz, żeby dokonywać transferu Ethereum? Jest to dosłownie klucz do miejsca, w którym jest ono przechowywane. Kto posiada ten klucz, ten kontroluje Ethereum. Takie klucze mogą występować w formie cyfrowej, a nawet fizycznej, tzn. zapisane na kawałku papieru.

Jak zatem przechowywać swój klucz prywatny? Możesz zostawić klucz w swojej kieszeni, ale nie jest to zbyt bezpieczne. Możesz umieścić go w sejfie — to znacznie lepsze rozwiązanie. Ale nadal istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś włamie się do Twojego domu i ukradnie go. Zakładając, że chcesz regularnie używać Ethereum, dobrym pomysłem jest przechowywanie go w wersji cyfrowej w swoim telefonie, dla łatwiejszego dostępu. Jedyny problem polega na tym, że w razie zgubienia telefonu, stracisz również swój klucz i w żaden sposób go nie odzyskasz.

Właśnie dlatego istnieją firmy takie jak Luno — nie tylko, aby ułatwiać zakup, sprzedaż i wykorzystywanie Ethereum, ale również zapewnić bezpieczne przechowywanie. W tym celu umieszczamy Twoje klucze prywatne w fizycznym sejfie bankowym z kontrolą dostępu w postaci skanowania odcisku palca lub siatkówki oka. W rzeczywistości nie jest to tylko jeden sejf, ale wiele sejfów znajdujących się na różnych kontynentach. Zorganizowaliśmy to tak, że trzeba uzyskać dostęp do kluczy z różnych sejfów i połączyć je, by móc wydobyć Ethereum. Podobnie jak w starych filmach, gdzie atomowe okręty podwodne wymagały 3–5 „kodów uruchomienia” od różnych generałów, aby odpalić broń atomową. Powszechnie określa się tę metodę jako „wielopodpisową” (wymagającą wielu podpisów).

Przechowywane w ten sposób Ethereum jest bardzo bezpieczne, ale istnieje jedno potencjalne słabe ogniwo: musisz ufać osobom, które przechowują dla Ciebie klucze. Istnieje wiele cieszących się dobrą reputacją firm, takich jak Luno, na których możesz polegać, ale nie brak również takich, które nie przechowają właściwie Twojego Ethereum lub będą udawać, że to robią, a tak naprawdę przywłaszczą je sobie. Świetną sprawą, jeżeli chodzi o Ethereum, jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza masz wybór — możesz przechowywać je sam, w formie fizycznej lub cyfrowej, lub powierzyć jego przechowywanie komuś innemu (a nawet zastosować kombinację tych sposobów).

Sposób, w jaki Ethereum jest często przechowywane, stanowi również jedną z największych ironii Ethereum — globalna waluta, która miała być wykorzystywana online, jest w większości przypadków przechowywana „offline”, w fizycznych sejfach bankowych i odizolowana od Internetu. Kto by pomyślał!

Ethereum jest przechowywane poprzez trzymanie Twoich kluczy prywatnych w bezpiecznym miejscu.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo