Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jak chronić moje klucze prywatne?

Bezpieczne przechowywanie Bitcoina jest bardzo ważne. W przeciwieństwie do innych rodzajów pieniądza, które są kontrolowane przez banki, Bitcoin oferuje więcej możliwości przechowywania i kontrolowania swoich pieniędzy.

Pamiętasz swój klucz prywatny, którego potrzebujesz, żeby dokonywać transferu Bitcoina? Jest to dosłownie klucz do miejsca, w którym jest on przechowywany. Posiadacz tego klucza może kontrolować Bitcoina. Takie klucze mogą występować w formie cyfrowej, a nawet fizycznej, tzn. zapisane na kawałku papieru.

A zatem jak je przechowywać? Możesz zostawić klucz w swojej kieszeni, ale nie jest to zbyt bezpieczne. Możesz umieścić go w sejfie — to znacznie lepsze rozwiązanie. Ale nadal istnieje niebezpieczeństwo, że ktoś włamie się do Twojego domu i ukradnie go. Zakładając, że chcesz regularnie używać Bitcoina, dobrym pomysłem jest zapisanie go w wersji cyfrowej w swoim telefonie, dla łatwiejszego dostępu. Jedyny problem polega na tym, że w razie zgubienia telefonu, stracisz również swój klucz i w żaden sposób go nie odzyskasz.

Właśnie dlatego istnieją firmy takie jak Luno — nie tylko, aby ułatwiać zakup, sprzedaż i wykorzystywanie Bitcoina, ale również bezpiecznie go przechowywać. W tym celu umieszczamy Twoje klucze prywatne w fizycznym sejfie bankowym z kontrolą dostępu w postaci skanowania odcisku palca lub siatkówki oka. W rzeczywistości nie jest to tylko jeden sejf, ale wiele sejfów znajdujących się na różnych kontynentach. Zorganizowaliśmy to tak, że trzeba uzyskać dostęp do kluczy z różnych sejfów i połączyć je, by móc wydobyć Bitcoina. Podobnie jak w starych filmach, gdzie atomowe okręty podwodne wymagały 3–5 „kodów uruchomienia” od różnych generałów, aby odpalić broń atomową. Powszechnie określa się tę metodę jako „wielopodpisową” (wymagającą wielu podpisów).

Przechowywany w ten sposób Bitcoin jest bardzo bezpieczny, ale istnieje jedno potencjalne słabe ogniwo: musisz ufać osobom, które przechowują dla Ciebie klucze. Istnieje wiele cieszących się dobrą reputacją firm, takich jak Luno, na których możesz polegać, ale nie brak również takich, które nie przechowają Bitcoina właściwie, lub będą udawać, że to robią, a tak naprawdę przywłaszczą go sobie. Świetną sprawą, jeżeli chodzi o Bitcoina, jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnego pieniądza masz wybór — możesz przechowywać go sam, w formie fizycznej lub cyfrowej, lub powierzyć jego przechowywanie komuś innemu (a nawet zastosować kombinację tych sposobów).

Sposób, w jaki Bitcoin jest często przechowywany, stanowi również jedną z największych ironii dotyczących Bitcoina — globalna waluta, która miała być wykorzystywana online, jest w większości przypadków przechowywana „offline”, w fizycznych sejfach bankowych i odizolowana od Internetu. Kto by pomyślał!

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo