Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jak oblicza się cenę Bitcoina?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób obliczana jest cena Bitcoina, ale trzeba pamiętać, że mechanizm jest taki sam, jak w przypadku innych walut czy przedmiotów. Przyjrzyjmy się najpierw, w jaki sposób ustala się ceny większości produktów — jako przykład mogą posłużyć nam pomarańcze. Ile kosztuje pomarańcza?

To zależy. Na początek cenę pomarańczy można by określić na podstawie dwóch czynników: za ile ktoś chce ją sprzedać i za ile ktoś inny chce ją kupić. Jeśli Jan chce sprzedać ją za 2,50 USD, a Sara jest gotowa zapłacić jedynie 2,00 USD, transakcja nie dojdzie do skutku. Ale jeśli uzgodnią cenę, która odpowiada im obu, powiedzmy 2,25 USD, wtedy mogą dobić targu. Zimą popyt na pomarańcze może być większy, a zatem ich cena wzrośnie. W przypadku suszy podaż pomarańczy zmniejszy się, więc więcej osób będzie próbowało kupić pomarańcze, których jest mniej, co również może spowodować wzrost ceny.

Bitcoin oraz inne waluty różnią się nieco od pomarańczy, ponieważ są, jak to się mówi, „jednorodne” — jeden dolar jest identyczny jak drugi dolar, a jeden Bitcoin jest taki sam jak drugi Bitcoin. Pomarańcze z kolei mogą się różnić rozmiarem i jakością. Wszystko to znaczy, że łatwej jest ustalić cenę waluty lub Bitcoina. Będzie ona po prostu taka, jak uzgodnią kupujący i sprzedawcy.

Możemy nie zdawać sobie sprawy, że dokładnie w taki sam sposób działają inne waluty — w każdym momencie miliony ludzi kupuje i sprzedaje lokalne waluty, dlatego, mimo iż moneta lub banknot wyglądają tak samo, ich wartość nieustannie ulega zmianie. W przypadku wymiany w kantorze na inną walutę, powiedzmy na dolary amerykańskie, jednego dnia zapłacimy 10 jednostek lokalnej waluty za dolara, a następnego dnia — 11 lub 9. Bitcoin działa na dokładnie takiej samej zasadzie — z pozoru może różnić się od waluty stosowanej na co dzień.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo