Wróć do Portalu Edukacyjnego

Czy Bitcoin jest wykorzystywany przez przestępców?

Powszechnie panuje błędny pogląd, że Bitcoin jest wykorzystywany głównie przez przestępców — jednak nic bardziej mylnego. Wynika to głównie z przekonania, iż Bitcoin jest anonimowy, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie — transakcje przy użyciu Bitcoina są widoczne dla każdego na całym świecie. Niekiedy w pierwszym momencie powiązanie tożsamości z Bitcoinem nie jest możliwe (również dlatego czasem mówi się o „pseudoanonimowości”), ale kiedy już się to uda, możliwe jest wyśledzenie wszystkiego, co dany użytkownik kiedykolwiek zrobił w sieci Bitcoin. Z tego względu narzędzie to zdecydowanie nie nadaje się do nielegalnych celów.

Chociaż Bitcoin może okazać się jednym z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych sposobów obracania pieniędzmi, nie oznacza to, że przestępcy go nie wykorzystują. Robią to, tak jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: po pierwsze, w miarę jak w branży dostępnych jest coraz więcej danych, oczywiste staje się, że liczba przypadków wykorzystania Bitcoina do nielegalnych celów będzie maleć — jeśli cały ekosystem Bitcoin zostałby przedstawiony w postaci wielkiej góry, nielegalne incydenty wyglądałyby jak pojedyncze kamienie. Po drugie, każdy system finansowy obarczony jest ryzykiem, którego nigdy nie da się wyeliminować. Można je co najwyżej zredukować, a Bitcoin posiada jedne z najlepszych narzędzi na świecie, które mogą to zapewnić.

W kontekście wszystkich tych „złych rzeczy”, jakie są zwykle kojarzone z Bitcoinem, porównajmy Bitcoina do Internetu. Czy Internet jest w stu procentach dobry? Zdecydowanie nie. Każdego dnia terroryści, osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy oraz przemytnicy narkotyków wykorzystują Facebooka, Twittera i Whatsapp, aby komunikować się i koordynować swoje działania. Niepokoi fakt, że co najmniej 5–30% widocznego ruchu online dotyczy pornografii. Pomijamy tu niedostępny i tzw. szary Internet (Deep Web i Dark Web), gdzie dzieją się naprawdę złe rzeczy, o których nie będziemy tu nawet wspominać.

Czy mimo tych wszystkich problemów podejmowane są próby wprowadzenia zakazu korzystania z Internetu? Nie. I nie dlatego, że jest to trudne, ale bardziej dlatego, że korzyści dla społeczeństwa znacząco przeważają aspekty negatywne. Z tych samych powodów powinniśmy być bardzo ostrożni, wydając opinie dotyczące Bitcoina. Większość dowodów sugeruje, że Bitcoin ma taki sam, jeśli nie większy, pozytywny efekt ogólny, jak Internet. Zarówno Internet, jak i Bitcoin to narzędzia, które mogą być wykorzystywane przez „złych” lub „dobrych” ludzi — na szczęście jednak tych drugich jest więcej.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo