Wróć do Portalu Edukacyjnego

Czy Bitcoin jest wykorzystywany przez przestępców?

Powszechnie panuje błędny pogląd, że Bitcoin jest wykorzystywany głównie przez przestępców — jednak nic bardziej mylnego. Wynika to głównie z przekonania, iż Bitcoin jest anonimowy, podczas gdy w rzeczywistości jest odwrotnie — transakcje przy użyciu Bitcoina są widoczne dla każdego na całym świecie. Niekiedy w pierwszym momencie powiązanie tożsamości z Bitcoinem nie jest możliwe (również dlatego czasem mówi się o „pseudoanonimowości”), ale kiedy już się to uda, możliwe jest wyśledzenie wszystkiego, co dany użytkownik kiedykolwiek zrobił w sieci Bitcoin. Z tego względu narzędzie to zdecydowanie nie nadaje się do nielegalnych celów.

Chociaż Bitcoin może okazać się jednym z najbezpieczniejszych i najmniej ryzykownych sposobów obracania pieniędzmi, nie oznacza to, że przestępcy go nie wykorzystują. Robią to, tak jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy. Należy jednak zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie: po pierwsze, w miarę jak w branży dostępnych jest coraz więcej danych, oczywiste staje się, że liczba przypadków wykorzystania Bitcoina do nielegalnych celów będzie maleć — jeśli cały ekosystem Bitcoin zostałby przedstawiony w postaci wielkiej góry, nielegalne incydenty wyglądałyby jak pojedyncze kamienie. Po drugie, każdy system finansowy obarczony jest ryzykiem, którego nigdy nie da się wyeliminować. Można je co najwyżej zredukować, a Bitcoin posiada jedne z najlepszych narzędzi na świecie, które mogą to zapewnić.

W kontekście wszystkich tych „złych rzeczy”, jakie są zwykle kojarzone z Bitcoinem, porównajmy Bitcoina do Internetu. Czy Internet jest w stu procentach dobry? Zdecydowanie nie. Każdego dnia terroryści, osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy oraz przemytnicy narkotyków wykorzystują Facebooka, Twittera i Whatsapp, aby komunikować się i koordynować swoje działania. Niepokoi fakt, że co najmniej 5–30% widocznego ruchu online dotyczy pornografii. Pomijamy tu niedostępny i tzw. szary Internet (Deep Web i Dark Web), gdzie dzieją się naprawdę złe rzeczy, o których nie będziemy tu nawet wspominać.

Czy mimo tych wszystkich problemów podejmowane są próby wprowadzenia zakazu korzystania z Internetu? Nie. I nie dlatego, że jest to trudne, ale bardziej dlatego, że korzyści dla społeczeństwa znacząco przeważają aspekty negatywne. Z tych samych powodów powinniśmy być bardzo ostrożni, wydając opinie dotyczące Bitcoina. Większość dowodów sugeruje, że Bitcoin ma taki sam, jeśli nie większy, pozytywny efekt ogólny, jak Internet. Zarówno Internet, jak i Bitcoin to narzędzia, które mogą być wykorzystywane przez „złych” lub „dobrych” ludzi — na szczęście jednak tych drugich jest więcej.

Bitcoin jest znacznie bezpieczniejszy niż sądzi większość ludzi.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo