Wróć do Portalu Edukacyjnego

Co to są klucze prywatne Bitcoin?

Przelewanie Bitcoina jest bardzo proste, jednak do jego przesyłania i przechowywania potrzeba ważnego elementu, zwanego „kluczem prywatnym”. Klucze prywatne przypominają przestarzały już system skrzynek pocztowych:

Powiedzmy, że Maria chce wysłać pocztę do Petera. Najpierw musi znać adres lub numer skrzynki pocztowej Petera. Przyjmijmy, że numer skrzynki pocztowej Petera to 2034. Na tej samej zasadzie, jeśli Maria chce wysłać Bitcoina do Petera, musi znać jego adres Bitcoin, który stanowi jego unikatowy numer identyfikacyjny. Niekiedy mówi się również, że jest to adres jego portfela, lub klucz publiczny, który działa na podobnej zasadzie, co numer konta bankowego. Jest to długi i skomplikowany numer, ponieważ na świecie istnieje ogromnie wiele skrzynek pocztowych Bitcoin, ale na szczęście nie trzeba go pamiętać — można znaleźć go w Internecie.

A więc Maria deponuje Bitcoina w skrzynce pocztowej Petera. Może zajrzeć do środka i przekonać się, że tam jest. W rzeczywistości każdy, kto przechodzi w pobliżu, może zobaczyć, że w skrzynce pocztowej 2034 znajduje się Bitcoin. To właśnie jest ten ekscytujący aspekt Bitcoina — każdy może zobaczyć wszystkie transakcje bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Ludzie mogą zobaczyć, że w skrzynce 2034 znajduje się jeden Bitcoin, ale nikt, poza Marią i Peterem, nie będzie wiedział, że należy do Petera.

A teraz przyjrzyjmy się, w jaki sposób Peter otrzymuje swojego Bitcoina — Peter widzi, że jego Bitcoin jest w środku, więc nie musi nic robić. Ale jeśli chce go przesłać, musi otworzyć skrzynkę i wysłać go komuś innemu. Aby ją otworzyć, potrzebuje klucza — własnego unikatowego klucza, nazywanego również kluczem prywatnym, którego tylko on może użyć, żeby otworzyć skrzynkę pocztową. Po otwarciu skrzynki Peter może wyjąć Bitcoina i zdeponować go w skrzynce pocztowej kogoś innego. Powiedzmy, że kupuje grę online firmy Microsoft. Może zdeponować Bitcoina w skrzynce pocztowej Microsoftu, który, gdy zobaczy otrzymanego Bitcoina, wyśle mu nową grę.

Jeśli Maria zdeponuje Bitcoina w niewłaściwej skrzynce pocztowej, nie może go odzyskać. Podobnie jest w przypadku gotówki — gdy zostanie przekazana, trudną ją odzyskać. Warto również zauważyć, że nikt nie może ruszyć Bitcoina z wyjątkiem Petera, który posiada klucz do skrzynki pocztowej. A co, jeśli zgubi swój klucz? Wtedy nikt nie będzie mógł dostać się do tej skrzynki pocztowej, już nigdy! Peter musi również zadbać o to, żeby nikt nie ukradł jego klucza, ponieważ gdyby tak się stało, osoba ta mogłaby otworzyć jego skrzynkę i ukraść Bitcoina. Dlatego tak ważne jest, aby trzymał swój klucz w bezpiecznym miejscu lub powierzył go komuś, kto będzie go pilnował.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo