Wróć do Portalu Edukacyjnego

Co to są klucze prywatne Ethereum?

Co to są klucze prywatne Ethereum?

Przelewanie Ethereum jest bardzo proste, jednak do jego przesyłania i przechowywania potrzeba ważnego elementu, zwanego „kluczem prywatnym”. Klucze prywatne przypominają przestarzały już system skrzynek pocztowych:

Powiedzmy, że Maria chce wysłać pocztę do Petera. Najpierw musi znać adres lub numer skrzynki pocztowej Petera. Przyjmijmy, że numer skrzynki pocztowej Petera to 2034. Na tej samej zasadzie, jeśli Maria chce wysłać Ethereum do Petera, musi znać jego adres Ethereum, który stanowi jego unikatowy numer identyfikacyjny. Niekiedy mówi się również, że jest to adres jego portfela, lub klucz publiczny, który działa na podobnej zasadzie, co numer konta bankowego. Jest to długi i skomplikowany numer, ponieważ na świecie istnieje ogromnie wiele skrzynek pocztowych Ethereum, ale na szczęście nie trzeba go pamiętać — można znaleźć go w Internecie.

A więc Maria deponuje Ethereum w skrzynce pocztowej Petera. Może zajrzeć do środka i przekonać się, że tam jest. W rzeczywistości każdy, kto przechodzi w pobliżu, może zobaczyć, że w skrzynce pocztowej 2034 znajduje się Ethereum. To właśnie jest ten ekscytujący aspekt Ethereum — każdy może zobaczyć wszystkie transakcje bez konieczności ujawniania swojej tożsamości. Ludzie mogą zobaczyć, że w skrzynce 2034 znajduje się Ethereum, ale nikt, poza Marią i Peterem, nie będzie wiedział, że należy do Petera.

A teraz przyjrzyjmy się, w jaki sposób Peter otrzymuje swoje Ethereum — Peter widzi, że jego Ethereum jest w środku, więc nie musi nic robić. Ale jeśli chce je przesłać, musi otworzyć skrzynkę i wysłać je komuś innemu. Aby ją otworzyć, potrzebuje klucza — własnego unikatowego klucza, nazywanego również kluczem prywatnym, którego tylko on może użyć, żeby otworzyć skrzynkę pocztową. Po otwarciu skrzynki Peter może wyjąć Ethereum i zdeponować je w skrzynce pocztowej kogoś innego. Powiedzmy, że kupuje grę online firmy Microsoft. Może zdeponować Ethereum w skrzynce pocztowej Microsoftu, który, gdy zobaczy otrzymane Ethereum, wyśle mu nową grę.

Jeśli Maria zdeponuje Ethereum w niewłaściwej skrzynce pocztowej, nie może go odzyskać. Podobnie jest w przypadku gotówki — gdy zostanie przekazana, trudną ją odzyskać. Warto również zauważyć, że nikt nie może ruszyć Ethereum z wyjątkiem Petera, który posiada klucz do skrzynki pocztowej. A co, jeśli zgubi swój klucz? Wtedy nikt nie będzie mógł dostać się do tej skrzynki pocztowej, już nigdy! Peter musi również zadbać o to, żeby nikt nie ukradł jego klucza, ponieważ gdyby tak się stało, osoba ta mogłaby otworzyć jego skrzynkę i ukraść Ethereum. Dlatego tak ważne jest, aby trzymał swój klucz w bezpiecznym miejscu lub powierzył go komuś, kto będzie go pilnował.

Klucze prywatne Ethereum dają Ci dostęp do systemu Ethereum.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo