Wróć do Portalu Edukacyjnego

Co to jest Smart Contract?

Co to jest Smart Contract?

Jak już wspominano we wcześniejszym artykule, Ethereum ma być z założenia platformą, na której mogą działać Smart Contract. Ale co to jest? Wyjaśnijmy to na uproszczonym przykładzie tego, co Ethereum może umożliwić w przyszłości.

Ethereum ma sprawić, by codzienne życie było sprawniejsze i bardziej ekonomiczne poprzez automatyzację codziennych procesów i wyeliminowanie pośredników z wykorzystywanych przez nas systemów. Dotyczy to systemu prawnego, finansowego, komputerowego i innych.

Załóżmy na przykład, że Jan przechowuje następujące dokumenty w łańcuchu bloków Ethereum: swoje dokumenty tożsamości, ostatnią wolę i testament oraz tytuł własności swojego domu. Zakładamy, że w dniu śmierci Jana jego akt zgonu zostaje również przekazany do łańcucha bloków.

Działania, jakie muszą zostać wykonane, aby przekazać majątek Jana, wymagają dużo pracy administracyjnej, ponieważ uczestniczy w nich kilka stron, które często działają wolno i w niejasny sposób. Można zaliczyć do nich prawników, rząd, organy podatkowe oraz urząd rejestracji nieruchomości.

Ponieważ jednak wszystkie te dokumenty są przechowywane w łańcuchu bloków Ethereum, może nastąpić ciekawa sytuacja. Po tym, jak akt zgonu Jana zostanie oficjalnie wystawiony i przekazany do łańcucha bloków, jego ostatnia wola i testament będą mogły zostać wykonane.

Zakładając, że Jan przekazał swój dom najbliższemu krewnemu, prawo własności domu będzie mogło zostać mu przekazane automatycznie za pomocą sieci Ethereum. A zatem najbliższy krewny Jana odziedziczy jego dom dokładnie tak, jak chciał tego Jan, bez konieczności kontaktowania się z prawnikiem.

To może wydawać się przytłaczające i przerażające, ale ilość czasu i zasobów, jaka zostanie zaoszczędzona, jeśli nie trzeba będzie czekać, aż najbliższy krewny Jana, prawnicy i urząd rejestracji nieruchomości skontaktują się ze sobą oraz przygotują i przeprowadzą tę transakcję, jest ogromna.

Tworzonych jest wiele fascynujących projektów, ale na razie żaden nie działa na szeroką skalę. Zastosowanie na dużą skalę wymaga spełnienia wielu warunków i czas pokaże, jaką rolę odegra Ethereum.

Smart Contract został po raz pierwszy zaproponowany przez Nicka Szabo w 1996 roku.

Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć.
Już teraz rozpocznij kupowanie, przechowywanie i poznawanie Bitcoina i Ethereum.

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo