Wróć do Portalu Edukacyjnego

Co to jest Smart Contract?

Jak już wspominano we wcześniejszym artykule, Ethereum ma być z założenia platformą, na której mogą działać Smart Contract. Ale co to jest? Wyjaśnijmy to na uproszczonym przykładzie tego, co Ethereum może umożliwić w przyszłości.

Ethereum ma sprawić, by codzienne życie było sprawniejsze i bardziej ekonomiczne poprzez automatyzację codziennych procesów i wyeliminowanie pośredników z wykorzystywanych przez nas systemów. Dotyczy to systemu prawnego, finansowego, komputerowego i innych.

Załóżmy na przykład, że Jan przechowuje następujące dokumenty w łańcuchu bloków Ethereum: swoje dokumenty tożsamości, ostatnią wolę i testament oraz tytuł własności swojego domu. Zakładamy, że w dniu śmierci Jana jego akt zgonu zostaje również przekazany do łańcucha bloków.

Działania, jakie muszą zostać wykonane, aby przekazać majątek Jana, wymagają dużo pracy administracyjnej, ponieważ uczestniczy w nich kilka stron, które często działają wolno i w niejasny sposób. Można zaliczyć do nich prawników, rząd, organy podatkowe oraz urząd rejestracji nieruchomości.

Ponieważ jednak wszystkie te dokumenty są przechowywane w łańcuchu bloków Ethereum, może nastąpić ciekawa sytuacja. Po tym, jak akt zgonu Jana zostanie oficjalnie wystawiony i przekazany do łańcucha bloków, jego ostatnia wola i testament będą mogły zostać wykonane.

Zakładając, że Jan przekazał swój dom najbliższemu krewnemu, prawo własności domu będzie mogło zostać mu przekazane automatycznie za pomocą sieci Ethereum. A zatem najbliższy krewny Jana odziedziczy jego dom dokładnie tak, jak chciał tego Jan, bez konieczności kontaktowania się z prawnikiem.

To może wydawać się przytłaczające i przerażające, ale ilość czasu i zasobów, jaka zostanie zaoszczędzona, jeśli nie trzeba będzie czekać, aż najbliższy krewny Jana, prawnicy i urząd rejestracji nieruchomości skontaktują się ze sobą oraz przygotują i przeprowadzą tę transakcję, jest ogromna.

Tworzonych jest wiele fascynujących projektów, ale na razie żaden nie działa na szeroką skalę. Zastosowanie na dużą skalę wymaga spełnienia wielu warunków i czas pokaże, jaką rolę odegra Ethereum.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo