Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jakie są zagrożenia związane z Bitcoinem?

To, że Bitcoin jest niezwykle ekscytującą technologią i nową formą pieniądza, nie oznacza wcale, że nie wiąże się z nim żadne ryzyko. Na początek warto pamiętać, że te same intuicyjne reguły, które są stosowane w przypadku tradycyjnego pieniądza, odnoszą się również do Bitcoina. Na przykład, nie należy chować gotówki pod materacem, bo może zostać skradziona, lub nie należy dawać pieniędzy nieznajomym.

Z Bitcoinem wiążą się również dość wyjątkowe zagrożenia: po pierwsze, jest to całkowicie nowa technologia i mimo że wydaje się bezpieczna i solidna, zawsze istnieje ryzyko, że może nie wypalić. Z tego powodu nigdy nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę i kupować więcej Bitcoina niż można stracić bez większego ryzyka. Bitcoin jest również bardziej nieprzewidywalny (tzn. jego wartość może w krótkim czasie bardzo się zmienić, zarówno w dół, jak i w górę) niż wiele innych walut i chociaż wydaje się, że z czasem ulega stabilizacji, w przyszłości niewątpliwie jego wartość będzie się wahać.

Trzeba również pamiętać, że, jeśli chodzi o nieodwracalność, transakcje przy użyciu Bitcoina przypominają transakcje gotówkowe — a zatem w przypadku przesłania Bitcoina niewłaściwej osobie lub naruszenia bezpieczeństwa portfela Bitcoin i kradzieży Bitcoina, odzyskanie go może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Poza tym Bitcoin nie jest obsługiwany przez żaden podmiot, dlatego w przypadku zgubienia Bitcoina, dostawca usług lub „sieć Bitcoin” nie będzie w stanie zwrócić utraconych środków. Dlatego też należy korzystać z godnych zaufania dostawców produktów lub usług, tak jak w przypadku banku, do którego zwracamy się, aby bezpiecznie przechowywał nasze pieniądze.

Wreszcie wartość Bitcoina zależy od tego, ile osób lub firm jest chętnych przyjąć go, a to z pewnością nie jest gwarantowane. Jeśli ich liczba wzrośnie, doprowadzi to do wzrostu wartości Bitcoina, ale jeśli zainteresowanie jego wykorzystaniem spadnie, odbije się to bardzo negatywnie na jego cenie i może spowodować całkowite wycofanie Bitcoina.

Podsumowując, Bitcoin jest niezwykle ekscytujący i posiada ogromny potencjał, dzięki któremu może zrewolucjonizować świat, ale warto najpierw dokładnie rozumieć zagrożenia, jakie się z nim wiążą.

Dodatkowe zasoby

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo