Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jakie są zagrożenia związane z Bitcoinem?

To, że Bitcoin jest niezwykle ekscytującą technologią i nową formą pieniądza, nie oznacza wcale, że nie wiąże się z nim żadne ryzyko. Na początek warto pamiętać, że te same intuicyjne reguły, które są stosowane w przypadku tradycyjnego pieniądza, odnoszą się również do Bitcoina. Na przykład, nie należy chować gotówki pod materacem, bo może zostać skradziona, lub nie należy dawać pieniędzy nieznajomym.

Z Bitcoinem wiążą się również dość wyjątkowe zagrożenia: po pierwsze, jest to całkowicie nowa technologia i mimo że wydaje się bezpieczna i solidna, zawsze istnieje ryzyko, że może nie wypalić. Z tego powodu nigdy nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę i kupować więcej Bitcoina niż można stracić bez większego ryzyka. Bitcoin jest również bardziej nieprzewidywalny (tzn. jego wartość może w krótkim czasie bardzo się zmienić, zarówno w dół, jak i w górę) niż wiele innych walut i chociaż wydaje się, że z czasem ulega stabilizacji, w przyszłości niewątpliwie jego wartość będzie się wahać.

Trzeba również pamiętać, że, jeśli chodzi o nieodwracalność, transakcje przy użyciu Bitcoina przypominają transakcje gotówkowe — a zatem w przypadku przesłania Bitcoina niewłaściwej osobie lub naruszenia bezpieczeństwa portfela Bitcoin i kradzieży Bitcoina, odzyskanie go może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Poza tym Bitcoin nie jest obsługiwany przez żaden podmiot, dlatego w przypadku zgubienia Bitcoina, dostawca usług lub „sieć Bitcoin” nie będzie w stanie zwrócić utraconych środków. Dlatego też należy korzystać z godnych zaufania dostawców produktów lub usług, tak jak w przypadku banku, do którego zwracamy się, aby bezpiecznie przechowywał nasze pieniądze.

Wreszcie wartość Bitcoina zależy od tego, ile osób lub firm jest chętnych przyjąć go, a to z pewnością nie jest gwarantowane. Jeśli ich liczba wzrośnie, doprowadzi to do wzrostu wartości Bitcoina, ale jeśli zainteresowanie jego wykorzystaniem spadnie, odbije się to bardzo negatywnie na jego cenie i może spowodować całkowite wycofanie Bitcoina.

Podsumowując, Bitcoin jest niezwykle ekscytujący i posiada ogromny potencjał, dzięki któremu może zrewolucjonizować świat, ale warto najpierw dokładnie rozumieć zagrożenia, jakie się z nim wiążą.

Dodatkowe zasoby

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin and Ethereum now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo