Wróć do Portalu Edukacyjnego

Co to jest Bitcoin?

Wiele osób uważa, że Bitcoin jest bardzo skomplikowany, w rzeczywistości jednak jest o wiele prostszy i bardziej intuicyjny niż powszechnie się sądzi. Za pomocą tej serii chcemy pomóc wszystkim zrozumieć podstawy, a z czasem planujemy prezentować kolejne możliwości edukacyjne dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej.

Bitcoin jest często wyjaśniany poprzez porównanie go z czymś konkretnym, co ludzie już znają. Często jednak prowadzi to do zagmatwania. Bitcoin to nowa technologia, która jest zupełnie inna od tego, co było wcześniej, dlatego lepiej jest postrzegać ją jako połączenie kilku różnych rzeczy, które są nam już znane:

Po pierwsze, ze względu na to, że pozwala na łatwy transfer pieniędzy, Bitcoin pełni funkcję systemu płatności, podobnie jak przelewy bankowe czy karty kredytowe, tylko nieco lepiej.

Po drugie, Bitcoin w pewnym sensie przypomina złoto — z tego powodu wielu ludzi określa go nawet jako „cyfrowe złoto” lub „Złoto 2.0”. Pomyśl o nim jako o wykorzystaniu złota jako środka płatniczego, z tą różnicą, że jego transfer jest bardzo łatwy.

Po trzecie, Bitcoin przypomina Internet pod tym względem, że nie jest on kontrolowany przez jedną osobę lub podmiot, zatem każdy może go wykorzystywać w dowolny sposób. Dzięki temu Bitcoin posiada bardzo unikatowe cechy.

Te trzy cechy wzmacniają się nawzajem, a więc są ze sobą powiązane. Więcej na temat tego wszystkiego przedstawimy w kolejnych sekcjach. Na razie wyobraź sobie, co by się stało, gdybyś wziął duży pojemnik i wrzucił do niego kartę kredytową, kawałek złota oraz nieco „Internetu” — zamieszaj to wszystko i wyciągnij całkiem nowy twór — Bitcoin!

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo