Wróć do Portalu Edukacyjnego

Jaka jest różnica pomiędzy Bitcoinem a Ethereum?

Istnieje wiele podobieństw między Ethereum a Bitcoinem. W tym artykule spróbujemy zwrócić uwagę na najbardziej podstawowe różnice między nimi.

Największa różnica dotyczy zastosowania lub ostatecznych celów tych projektów.

Bitcoin ma stanowić środek przechowywania wartości, lub tzw. cyfrowe złoto, a ostatecznie stać się powszechnie stosowaną walutą, która może w pewnym zakresie udoskonalić lub zastąpić konwencjonalny pieniądz. Ethereum ma stać się platformą, na której mogą działać Smart Contract oraz zdecentralizowane aplikacje.

Inna istotna różnica dotyczy podaży. O ile liczba Bitcoinów jest ograniczona i może ich powstać tylko 21 milionów, w przypadku Ethereum nie istnieje żadne ograniczenie ilościowe. Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum powstają w procesie określanym jako kopanie. Istnieją plany, aby Ethereum było generowane w modelu Proof of Stake, który powinien być bardziej przyjazny dla środowiska niż kopanie. Więcej informacji na temat Proof of Stake można znaleźć, klikając poniższe linki.

Istnieje kilka różnic technicznych między technologiami, na których opierają się platformy Bitcoin i Ethereum, ale na obecnym wczesnym etapie projekty te mogą wydawać się bardzo podobne. W miarę ich rozwoju i osiągania dojrzałości różnice mogą stać się znacznie bardziej oczywiste i w różny sposób wpłynąć na obrane przez nie kierunki.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo