Wróć do Portalu Edukacyjnego

Skąd pochodzi Ethereum?

Ethereum zostało wspomniane po raz pierwszy w 2013 roku w oficjalnym dokumencie autorstwa Vitalika Buterina, programisty, który pracował wówczas nad Bitcoinem.

Buterin uważał, że Bitcoin powinien być bardziej spersonalizowany. Według niego Bitcoin powinien zrobić krok naprzód i nie być jedynie środkiem przechowywania wartości. Powinien posiadać funkcje Smart Contract umożliwiające np. automatyczne określanie, kiedy powinny nastąpić płatności. Projekt ten nie został zastosowany dla Bitcoina, dlatego w 2014 roku Buterin stworzył w tym celu Ethereum.

Ethereum utorowało drogę tzw. initial coin offering (ICO), sprzedając pierwotnym inwestorom około 60 milionów tokenów Ethereum, gdy projekt nadal był w fazie rozwoju. Stanowiło to bodziec dla ogromnego przedsięwzięcia polegającego na rozwoju i dalszej promocji ekosystemu Ethereum i pozwoliło pokryć koszty obsługi prawnej oraz rozwoju.

Od tego czasu Ethereum znacząco się rozwinęło. Powstało wiele innych projektów, rozwijanych z różnym sukcesem na platformie Ethereum.

It’s never too late to get started

Buy, store and learn about Bitcoin, Ethereum, XRP and Litecoin now

Desktop Icon Apple App Store Logo Google Play Store Logo